Uluslararası (İsviçre üslûbu)

 Uluslararası üslup veya uluslararası tarz veya Enternasyonel Stil 1920’li ve 1930’lu yılarda popüler olmuş bir modern mimari akımıdır.

Bu akımın ismi Henry-Russell Hitchcock ve Philip Johnson adlı iki mimarın 1932 yılında New York şehrinde yer alan MoMa müzesinde gerçekleşen Uluslararası Modern Mimari Sergisi için yazdıkları bir kitaba dayanmaktadır. Bu serginin amacı o zamana kadar dünyanın çeşitli yerlerinde pratiğe dönüşebilmiş Modern mimari eserlerini kategorize etmek ve tanımlamaktır. Bu amaca uygun olarak Henry-Russell Hitchcock ve Philip Johnson dönemin stilini tanımlamak istiyorlardı. Bu bağlamda üç kavramı tanımladılar:

  • Kütlenin değil de hacmin ifadesi
  • Kalıplaşmış simetri değil de denge
  • Süslerin kullanılmaması

Uluslararası üslûp, endüstriyel tasarımdan grafik tasarıma kadar genel tasarım anlayışını her açıdan etkileyebilmiş bir akım. İsviçre üslûbu olarak da bilinen akımın temel özelliklerinden biri soluk bir renk paleti ise, diğerleri de açık planlı iç mekânlar, güçlü geometrik yaklaşım ve neredeyse uçacakmış gibi görünen hafiflikte binalar. Beton, cam ve çelik iskeletin yanısıra prefabrik tasarımlar da bu akımın favori inşaat malzemeleri arasında.

Bu akımın arkasındaki temel fikir ise artan nüfusun konut talebini karşılamak için şehirlerde yüksek yoğunluklu yaşam alanları inşa etmek. Göreceli olarak tekrarlanması kolay olan üslûbun estetik açısından erken tasarı aşamaları da çok büyük bir emek gerektirmiyordu. Buna rağmen, uluslararası üslûp günümüz mimari ve tasarımına da ciddi bir etkide bulundu.

 

tt9-003

 


Yorum yap

Son düzenleyen: admineso Tarih: 02/11/2015.

Bu makale yayınlanmasından bu yana revize edilmemiştir.

Yazıyı oluşturan admineso Tarih: 02/11/2015.

X
X