Petronas Kuleleri

Meşhur ikiz kuleler Malezya’nın başkenti Kuala Lumpur’da bulunuyor. 1998 ve 2004 arasında dünyanın en yüksek ikiz gökdeleni olan Petronas İkiz Kuleleri , Petronas petrol holdingin’in de yönetim binasıdır. 452 m yükseklikliğindeki gökdelen, 2004 yılında Taipei 101 binasının inşasının bitmesiyle dünyanın en yüksek gökdeleni olma unvanını kaybetti.

170.m yükseklikte 41 ve 42.ci katlar arasındaki çelik köprü ile kuleler birbirine bağlıdır. Köprü 2000 yılında kullanıma açılmıştır. Uzunluğu 58 m olan bu köprü 750 ton ağırlığındadır.

Kulelerin en uç çatısı ziyarete açık değildir. Kuleler, birçok alış veriş merkezi, doğal bilimler müzesi “Petrosains” , bir senfoni orkestrası, bir sanat galerisi ve birçok büro için alan sağlamaktadır. Kulelerden her biri 76 asansöre sahip olup, bunların 29 tanesi her seferinde 26 kişi taşıyan çift katlı asansörlerdir. İnşaat için 37.000 ton çelik kullanılan yapıda, 32.000 adet pencere vardır.

Mimari tasarımını “César Pelli & Associates Architects” mimarlık bürosu yapmıştır. Büro bu işinde, daha önce yaptıkları kule projelerindeki tecrübelerini kullanmıştır. Bunlardan biri, inşası gerçekleşmeyen Chicago’da ki “Miglin-Beitler Skyneedle” projesidir. Her iki kule de eşit karakeristik özellikler göstermektedir. Mimar César Antonio Pelli, çelik, beton ve camdan İslam mimarisini temel alan bir yapı meydana getirmiştir.

Petronas kuleleri öncelikli olarak iş binası olarak tasarlanmış olup, geleneksel ikiz konseptiyle, bazı kesimler tarafından New York’daki Dünya Ticaret Merkezi’ne benzetilmektedir.

 

p1 p2 p3

p4 OLYMPUS DIGITAL CAMERA Malaysia, Kuala Lumpur: Petronas towers; the worlds tallest twin buildings; designed by Cesar Pelli an argentine american architect; a construction of steel and glass with 88 floor ; the facade was designed to resemble to the motifs found in islamic art; view of the skybridge


3 YORUM

Yorum yap

Son düzenleyen: admineso Tarih: 06/11/2015.

Bu makale yayınlanmasından bu yana revize edilmemiştir.

Yazıyı oluşturan admineso Tarih: 06/11/2015.

X
X