Art deco

Art deco Fransa menşeli sanat akımı. 1920’lerden sonra özellikle mimaride görülmüştür.  Art nouveau’nun hemen ardından gelen bu akım, ondan farklı olarak el emeğine değil, sanayiye dayalıdır. Desenleri geometriktir. Art nouveau’da olduğu gibi gotik süsleme öğelerinden yararlanılır. 1930’lardan sonra mimarların mimariyi süsten ayırmak istemeleri ve süslemeyi değil işlevselliği savunmalarıyla son bulmuş; fakat 1960’lı yıllarda modern mimarinin tekdüze yapılarına bir başkaldırı olarak bu kez “Art Deco Revival” adı altında Batıda yeniden gündeme gelmiş ve tekrar itibar görmeye başlamıştır.

Art Deco çeşitli tarihî kaynakların yanısıra, Art Nouveau, Bauhaus akımı ve Kübizm gibi çeşitli avangart kaynaklardan etkilendi. Süslemeye ilişkin fikirler Amerikan Kızılderili, Mısır, Maya ve Aztek kültürlerinden ve antik Roma ve Yunan’dan geldi. Her şeyin ötesinde Art Deco yeni bir yüzyıl için tasarlanmış sofistike bir modernizmi temsil ediyordu. Kullanılan modern unsurlar arasında stilize dişli çarklar ve tekerlekler gibi makine ve otomobil örüntüleri ve şekilleri veya güneş ışıkları veya çiçek buketleri gibi doğal unsurlar bulunuyordu. Art Deco’nun iki yönü vardı: Zigzag Modern ve Yuvarlak Hatlı (Streamline) Modern.

Art Deco tarzıyla ilişkili mimarlar arasında Fransa’da Eliel Saarinen, Amerika?da Raymond Hood, William Van Alen, Henry Hohauser, L. Murray Dixon ve T. L. Pflueger gibi isimler bulunuyor. İyi bilinen Art Deco yapılarına gelince: Eliel Saarinen’in Helsinki Garı , Ankara Tren Garı, Chrysler Binası, Rockefeller Center, New York’taki Empire State Binası ve Radio City Music Hall: Art deco’nun mimarideki en bilinen ve en görkemli eserleridir.

 

ad3ad1ad2


Yorum yap

Son düzenleyen: admineso Tarih: 27/11/2017.

Bu makale yayınlanmasından bu yana revize edilmemiştir.

Yazıyı oluşturan admineso Tarih: 03/11/2015.

X
X