PEYZAJ MİMARLARI

Gübre Çeşitleri

Bu konu 9 yanıt ve 4 izleyen içeriyor ve en son  Atilla Soysal tarafından güncellendi.

10 yazı görüntüleniyor - 1 ile 10 arası (toplam 10)
  • Yazar
    Yazı

Onur Timurkan
    Katılımcı

Arkadaşlar merhabalar,
    Gübre çeşitleri nelerdir ve bahçede sebze yetiştirme amaçlı hangisinin kullanımını önerirsiniz?
    Teşekkürler şimdiden.

Timur Kıroğlu
    Katılımcı

Gübre organik ve kimyasal olarak önce ikiye ayrılır.
    Organik gübre dediğimiz; hayvansal ve bitkisel atıklardan oluşan gübredir. Bu da kendi içinde 4’e ayrılır. Bunlar;
    1-Leonardit kaynaklı organik gübre
    2-Hayvan gübresi
    3-Yeşil gübreleme
    4-Tavuk Gübresi
    Yapay gübre ise katı ve sıvı olmak üzere ikiye ayrılır. Genellikle taşınması ve depolanması kolay olduğundan, katı ve granül haldekiler tercih edilir.

Timur Kıroğlu
    Katılımcı

Hangisi diye sorduğunda ise benim tercihim her zaman doğal gübreden yanadır. Kimyasal ürünlerden beslenen bir ürün organik olamaz. Hızlı, çabuk büyümesi açısından cazip geliyor birçok insana ama sağlıklı değil. Çiçeklerin bakımında kullanımı uygun görülebilir belki ama yiyecek sektöründe organik gübre kullanım taraftarıyım.

Onur Timurkan
    Katılımcı

Çok haklısınız ama şehir yaşamında organik gübre temin çok zor oluyor.

Onur Timurkan
    Katılımcı

Peki gübreleme zamanları nelerdir?

Timur Kıroğlu
    Katılımcı

Gübreleme, genellikle ilkbaharda yapılır. Kışın toprak dinlenmeye çekildiğinden gübreleme yapılmaz fakat kışın hafif ve yağışlı geçtiği bölgelerde sonbaharda da yapılmaktadır.

Büşra YAZICI
    Katılımcı

Evet artık şehir yaşamında doğal bir şeyler bulabilmek çok zorken gübre bulmak imkansız tabi.
    Ama yaptığım bir yöntemden bahsetmek istiyorum size. Çok sevdiğim bir teyzenin uygulamasıydı bu. İşe yaramayan bir leğene bir miktar toprak koyup balkonunda bir köşede bekletiyordu. Sonrasında tükettiği sebze-meyvelerin çöplerini, kabuklarını vs. bu leğene atarak, toprak içerisinde çürütüyordu. Bu şekilde hem toprağı çoğaltıyor hem de Timur Bey’in saydığı “yeşil gübreleme”yi elde etmiş oluyordu. Bu şekilde organik çöplerin, geri dönüşümü sağlanmış oluyor.

Timur Kıroğlu
    Katılımcı

Süper bir yöntemmiş, tebrik ederim saygıdeğer teyzeyi 🙂

Onur Timurkan
    Katılımcı

Çok teşekkürler, ben de çok beğendim bu yöntemi, hemen uygulamaya geçiyorum 🙂

Atilla Soysal
    Katılımcı

Sevgili Büşra,
    Bahsetmiş olduğun bu yönteme biz “kompost” diyoruz. Bitkisel ve hayvansal atıkların nemli, oksijenli bir alanda toplanıp çürütülerek organik gübreye dönüşmesi.
    Ah şu her şeyi bilen büyüklerimiz 🙂
    Zamanında dinlesek nasihatlerini, ne çok şey öğreneceğiz ama…

10 yazı görüntüleniyor - 1 ile 10 arası (toplam 10)

Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.

X