çiçeklerde böceklenme

6 yazı görüntüleniyor - 1 ile 6 arası (toplam 6)
 • Yazar
  Yazı
 • #2055

  Nihal Savran
  Katılımcı

  Merhaba,
  Çiçeklerin saplarında yeşil bir tabaka fark ettim. Önce anlamadım ama dikkatli baktığımda küçük yeşil böcekler sarmıştı çiçeğin her yanını. Bunları nasıl temizleyebilirim? Diğer bitkilere geçer mi, ne önlem alabilirim?
  Teşekkürler şimdiden.

  #2056

  Atilla Soysal
  Katılımcı

  Merhaba,
  Bahsetmiş olduğunuz böcekler “yaprak biti” olarak geçiyor. 1.5-3 mm boyları arasında olup bitkilerin kuruyup ölmelerine sebep olabilecek kadar zararlı canlılardır. Bahsettiğin gibi yeşil olabileceği gibi, sarı, siyah renklerinde de olanları vardır. Tehlikelidir çünkü diğer bitkilerine de çok kolay bulaşabilir. Ve bulaştıkları bitkilerin sularını emerek bitkinin kurumasına neden olurlar.

  #2057

  Nihal Savran
  Katılımcı

  🙁 Nasıl bir önlem almalıyım peki, o çiçeğimi atmalı mıyım yoksa, diğerlerine bulaşmadan?

  #2058

  Atilla Soysal
  Katılımcı

  🙂 hayır çiçeğini atmana gerek yok. Evinizde hazırlayacağınız ornagik karışımlarla temizleyebilirsiniz bitkinizi.

  Bir litrelik suya ılık suya (40 derece) 5 yemek kaşığı arap sabunu ekleyin ve iyice çalkalayın. Bu karışımı bir püskürtme kanına koyun. Yaprak bitleri yaprakların alt kısımlarında bulunur. Hazırladığınız karışımı bu kısımlara püskürtün. Bu karışım yapraklarda larva oluşumunu engeller.

  Bu karışımın bitkilere gündüz ve yağmurlu havalarda uygulanmaması gerekir. Karışımı akşamüstü, sabahın erken saatlerinde ya da yağmurlu havalara uygulamalısınız.

  Uygulamayı düzenli bir şekilde yaparak yapraklardaki larva oluşumunu engelleyebilirsiniz.

  #2059

  Timur Kıroğlu
  Katılımcı

  Merhaba,
  Yapak bitini engellemenin bir diğer yolu da, bulaşık deterjanı ile karışım hazırlamaktır. Bir lt ılık suya, 5 yemek kaşığı bulaşık deterjanı ekleyin ve iyice çalkalayın. Yine bir püskürtme kabı ile çiçeğin üzerindeki bitlerin olduğu kısımlara püskürtme yapın. Tabi bu yöntem organik bir yöntem değildir.

  #2060

  Nihal Savran
  Katılımcı

  Sanırım organik olanı uygulamak daha iyi sonuç verir. Çok teşekkürler, hemen uygulamaya geçiyorum.

6 yazı görüntüleniyor - 1 ile 6 arası (toplam 6)
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.
X
X