PEYZAJ MİMARLARI

Bahçe Bakımındaki ufak püf Noktaları

Bu konu 5 yanıt ve 5 izleyen içeriyor ve en son  Yusuf Gencel tarafından güncellendi.

6 yazı görüntüleniyor - 1 ile 6 arası (toplam 6)
 • Yazar
  Yazı
 • #1897

  Zeki Türkkayalı
  Katılımcı

  Merhabalar,
  Daha güzel bir bahçe yaratmak için, yapabileceğimiz ufak tüyolar verebilir misiniz?
  Teşekkürler şimdiden.

  #1958

  Timur Kıroğlu
  Katılımcı

  Merhaba,
  Öncelikle gübreleme önemlidir, ona dikkat edin. Mesela kışın bitkilerin dinlenme dönemi olduğundan gübreleme yapılmaz. Yaprak döken ağaçlarınız varsa onları ilaçlamalısınız. Kışın bitki ve böcekler uykuda olduğundan gerek yoktur ama baharda oluşacak hastalıklar için ilaçlama gereklidir. Bitkilerinizi dona karşı korumalısınız. Yıkılabilecek olan ağaçlarınızı bağlayın. Kışın çiçek açan ve kışa dayanıklı çiçekleri ekin bahçenize ki canlı gözüksün. Toprak kurudukça sulamayı ihmal etmeyin. vs vs.
  Bahçe bir aşktır. Çocuğunuzun üzerine titrer gibi titreyin işin özeti 🙂

  #1959

  Özge Akcan
  Katılımcı

  🙂

  #1960

  Özge Akcan
  Katılımcı

  Ne güzel bir ifade olmuş…

  #1961

  Atilla Soysal
  Katılımcı

  Planlı bir tasarım yapılmalı tabi ki. Bunun için de öncelikle krokisini çıkarmalıyız bahçemizin. Mevcut ağaç, kulübe vs ne varsa onlar da işlenir plana. Cephelerin yönleri belirlenir. Bitkilerin güneş yada gölge sevenleri yönlere göre dikilmelidir. Sonrasında istediklerimizin tasarım çalışmalarını yapmalıyız. Nasıl bir konsept yaratmak istiyorsak bahçemizde, ona göre oturma alanları, geçişler, ekim alanları vs tasarlanmalı. Sonra da uygun olan bitki çiçeklerin seçimi yapılır.

  #1962

  Yusuf Gencel
  Katılımcı

  Bitki seçimi de çok önemlidir. Hangi bitki hangi bitkiyle yan yana ekilebilir. Yada bahçenin ebatlarıyla da orantılı büyüklüklerde bitki, ağaç seçimi. Sonra eve yakın mesafelere küçük ebatta bitkilerin tercihine karşın uzaklaştıkça büyüyen ebatlar. Bir perspektif oluşturur gibi. Yetiştireceğiniz bitkilerin cinsine uygun toprak seçimleri, renk ve form uyumları, konseptinize uygun saksıların seçimi, ikliminize uygun bitkilerin seçimi gibi bir sürü faktör vardır göz önünde bulundurmamız gereken. Timur Bey’in dediği gibi, nazlı çocuklarımız onlar bizim 🙂

6 yazı görüntüleniyor - 1 ile 6 arası (toplam 6)

Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.

X