MİMARLAR

dublex ev projesi

Bu konu 2 yanıt ve 2 izleyen içeriyor ve en son  nurcan nurcan tarafından güncellendi.

3 yazı görüntüleniyor - 1 ile 3 arası (toplam 3)
  • Yazar
    Yazı

nurcan nurcan
    Katılımcı

iki katlı ev planını çizerken giriş kata hol yapıp, ikinci kata antre mi yapmalıyım? veya her iki kata da mı antre yapayım? antre ile hol arasındaki farkı çözemedim.

Özkan Gümüşbaş
    Katılımcı

Merhabalar,

Antre kelimesinin orijinali “entrer”, fransızcadan gelmektedir ve tercümesi “girmek” kelimesine denktir. Antre alanı, sadece giriş kısmındaki boşluk için kullanılır. Evin başka kısımlarında antre olmaz. Antrede ayakkabılık, vestiyer, dresuar, ayna gibi mobilyaları sığdırmayı düşünmelisiniz. Eve gelen misafirlerin ilk görecekleri yer, antredir. Kullanışlı olmalıdır. Ayakkabı ve palto giymek kolay olmalıdır, vs.

Hol kelimesi ise antreden farklıdır. O da ingilizce “hall” kelimesinden gelir. Kabul salonu olarak tercüme edilebilir. Yani büyük bir evdeki salona girmeden evvelki, misafirleri karşıladığınız alan gibi düşünün. Tiyatroların da holleri olur. Salona girmeden evvel, insanların bir araya geldiği.

Hol ve antre birbirinden farklıdır özetle. Antre girişte olmalıdır. Hol ise, salonun girişinde olmalıdır. Eviniz iki katlı ise, üst kata çıkar çıkmaz geldiğiniz alana da hol denilebilir. Bu holden mesela odalara dağılabilinir.

Umarım yardımcı olmuştur yazdıklarım.

nurcan nurcan
    Katılımcı

çok teşekkür ederim. çok sağolun. çok iyi anladım ve aradaki farkı çözebildim.

3 yazı görüntüleniyor - 1 ile 3 arası (toplam 3)

Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.

X