Profil fotoğrafı

Mimarlar

• Herkese Açık Grup
  • 1 ay 2 hafta önce
  • 218

Gönderiler

• 261

Üyeler

2 katlı ev planı

Güncel Haberler Forumlar Mimarlar 2 katlı ev planı

son güncelleme tarihi: Mimarlar 1nurcan nurcan yıl ay önce
4 sesler
5 yanıt
  • Yazar
    Gönderiler
    Mimarlar 2nurcan nurcan
    Katılımcı

ben 2.sınıf öğrencisiyim ve 2 katlı yazlık şeklinde 148.5-185m2 arası bir ev planı tasarlamam gerekiyor. sizce bu konut nasıl olmalı? tasarlayacağım evde nelere dikkat etmem gerekiyor yaşama alanı,mutfak,ebeveyn yatak odası ve ebeveyn giyinme odası ile duş,çocuk odası,misafir yatak odası,banyo,wc,garaj olmalı. 180 m2 teras dahil değil. yardımcı olursanız çok sevinirim.

Mimarlar 3Verda Özyiğit
    Katılımcı

Nurcan selam,
    Bir kere yazlık ev olacağına göre, sıcak iklime göre düşünüp düz çatı kullanabilirsin. Bu iyi haber, çünkü eğimli çatının daha çok detayı ve zorluğu olur. Giriş, mutfak, wc ve salon (yaşama alanı) yakın olmalı. Ve hepsi giriş katta olmalı elbette. Odaları ise geniş banyo ile üst kata koymalısın. Salondan mutlaka dışarıya, bahçeye açılan bir teras olsun, geceleri akşam yemeği hep açık teraslarda yeniyor… Mutfak ile bu terasın ilişkisini iyi kurmaya özen göster. Teras ve yaşam alanı mutfağa kolay erişimi olan yerler olmalı. Garajı mutlaka evin kör noktasına koy. Salon ve açık terastan kesinlikle garaj görünmesin. Bunlara dikkat edersen sanırım başlamak adına yeterli olur. 🙂 Kolay gelsin.

Mimarlar 4Gökhan Gürsoy
    Katılımcı

Verda hanım olaya daha teknik ve fonksiyonel açıdan bakmış. Bence önce konseptinizi belirlemelisiniz. Bunun için de verdiğinizden daha çok bilgiye ihtiyaç var.

Mesela evin konumu şehir olarak neresi? Işık alıyor mu? Çevresinde manzara var mı? Ne tarafta? Denize uzak mı? Yakın mı? Çevrede yapılar var mı? Varsa neler var? Bütün bunları iyice etüd etmelisiniz başlamadan evvel. Etrafınızı iyice inceledikten sonra, iyi bir konsept çıkmalı ortaya. Mesela Frank Lloyd Wright’ın Şelale evini düşünün: https://mimarobot.com/haber/wiki/selale-evi/

Ev bir ormanın içinde ve mimar şelaleyi kullanıyor konsept olarak. Su seslerini deneyimletiyor. Şelale ile yapı bütünleşiyor.
    Şelale konseptini ortaya koymasa, böyle muazzam bir yapı hiç var olmayabilirdi. Evin bütün konseptini orman ve şelale belirlemiş.

Sizde etrafınızdaki ögeleri iyi kullanırsanız, ortaya iyi bir tasarım çıkar.

Yeterki güçlü bir konsepti oluşturacak, kullanabileceğiniz çevresel konuları ve çerçeveyi doğru belirleyin. Selamlar.

Mimarlar 2nurcan nurcan
    Katılımcı

yardımlarınız ve fikirleriniz için çok teşekkür ederim. elinizde örnek plan varsa paylaşabilir misiniz? konut planını çizerken 1.kat ve 2.kat diye 2 katın da planlarını ayrı ayrı mı çizmem gerekiyor yoksa iki planı da birleştirmem mi gerekiyor? yardımlarınız için tekrar çook teşekkür ederim.

Mimarlar 6Alp Şekeroğlu
    Katılımcı

Sevgili Nurcan, belli ki ilk projelerinizden birisini çalışmaktasınız. Öncelikle kolaylıklar diliyorum. Konut planını çizerken, her iki katı da ayrı ayrı çizmeniz gerekiyor. Bu iki planı üst üste koyduğunuzda, taşıyıcı kolonlar birbirinin üzerine denk gelmeli. Yani örtüşüyor olmalı. Çünkü taşıyıcılar zeminden en üst kata kadar hep aynı aksta gider. Ayrıca iki katı ayrı ayrı çizerken dikkat etmeniz gereken bir diğer husus, ıslak zeminlerin, yani wc, mutfak gibi su olan mekanların da aynı iz düşüme geliyor olması. Yada bir katın ki diğerinkinden çok uzakta olmamalı. Çünkü dikey pimaş boruları her iki katta da pis ve temiz suları toplayarak aşağı inmelidir. Aslında proje göndermeyi çok doğru bulmuyorum. Çünkü başkasının projesini kopyalamaktansa, herkes kendi projesini çalışmalıdır. Sadece size örnek ve yol gösterici olsun diye dosyalar bölümüne bir yazlık örneği yükledim. Bu arada itiraf ediyorum, aynısını yapmayın diye bilerek sizinkiyle m2 olarak uyuşmayan, daha büyük bir yapı seçtim. 🙂 Yolluyorum ki inceleyin. Ama sakın aynısını yapmayın. Hemen anlaşılır… https://mimarobot.com/haber/dosya-kategorileri/?catid=21 Kolay gelsin.

Mimarlar 2nurcan nurcan
    Katılımcı

yardımlarınız için çok teşekkür ederim. Söylediklerinizi,fikirlerinizi uygulamaya çalışacağım. iyi akşamlar

Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmalısınız.

REKLAM ALANI

Reklam Vermek?

nisan, 2024

25nis(nis 25)00:0027(nis 27)00:00Mimari Tasarım Araştırmaları Ulusal Sempozyumu IV

24agu(agu 24)00:0028tem(tem 28)00:00İki Güneş Altında

20eyl(eyl 20)00:0026may(may 26)00:00İstanbul’un 500 Yılı Meşher’de

13eki(eki 13)00:0021nis(nis 21)00:00Bir İdealin Peşinde: Atatürk ve Alaca Höyük

19eki(eki 19)00:0007nis(nis 7)00:00Kendi Gölgesinde

28eki(eki 28)00:0010tem(tem 10)00:00"YÜZ YIL: Hem Evvel Hem Ahir"

07kas(kas 7)00:0014nis(nis 14)00:00Üç İç Denizin Ülkesi

03ara(ara 3)00:0005nis(nis 5)00:00“Çocuklar İçin Erişilebilir Gelecek” EDİÇO Tasarım Yarışması

26ara(ara 26)00:0028nis(nis 28)00:00Unutulmuş Bir Cumhuriyet Kadını: Bütün Yönleriyle Melek Celâl

06oca00:0006nis00:00Muhatabı Olmayan Mutfak

08oca(oca 8)00:0012nis(nis 12)00:00UIA 2030 Award – Second Cycle (Professional)

13oca(oca 13)00:0011nis(nis 11)00:00Sıradaki Şarkı

X
X