Makina Mühendisleri

Yangın Tesisat çeşitleri

Bu konu 4 yanıt ve 3 izleyen içeriyor ve en son  Mustafa Ermumcu tarafından güncellendi.

5 yazı görüntüleniyor - 1 ile 5 arası (toplam 5)
 • Yazar
  Yazı
 • #2734

  Mustafa Ermumcu
  Katılımcı

  Merhaba arkadaşlar,
  Yangın tesisat çeşitleri varmış, ıslak ve kuru tesisat olarak.
  Bunlar nedir, farkları yada kullanım alanları nelerdir?
  Hangisi neye göre tercih edilmeli vs.
  Yardımcı olabilir misiniz?

  #2739

  Atilla Soysal
  Katılımcı

  Merhaba,
  Ben kuru yangın tesisatından bahsedebilirim.
  Kuru Yangın Tesisatları, tesisatı oluşturan boruların içinde su bulunmayan tesisat çeşididir. Bu sistemlerde su, yangın anında verilir. Sistem borularında basınçlı hava veya azot gazı bulunur. Bu durum da, binaya su boşalmasını veya sızmasını önlemektedir. Bu sistemler özellikle donma tehlikesi olan ve ısıtılmayan binalarda tercih edilmektedir.
  Kuru yangın tesisatları kendi içinde; itfaiye amaçlı, elle çalıştırılan ve otomatik çalıştırılan olmak üzere üçe ayrılır.
  İtfaiye amaçlı kuru yangın tesisatları, binaların üst katlarında ve itfaiyelerin giremeyeceği dar sokaklarda, kapalı çarşılarda kullanılmakta olup itfaiye teşkilatı tarafından yapılan bağlantı ile su sağlanır.
  Elle çalıştırılan sistemlerde yangın esnasında itfaiye bağlantı ağzından tesisata su basılır ve yangına müdahale edilmesi sağlanır.
  Otomatik çalıştırılan sistemlerde ise, yangın esnasında açığa çıkan ısı sayesinde sprinkler başlığı genişler ve boruların içi su dolar. Tesisat su ile dolunca sprinklerden otomatik olarak su püskürtülmüş olur.

  #2740

  Bora Çataloluk
  Katılımcı

  Ben de ıslak yangın tesisatını anlatayım o zaman.
  İçerisinde basınçlı su ile dolu bir boru ağı kullanılarak tasarlanıp yapılan yangın tesisatıdır. Bu sistem donma tehlikesi olmayan mahallerde, yüksek yapılarda ve iç hacmi yaklaşık 4000 m²?yi geçen mahallerde tercih edilir.Sistemde ıslak alarm vanası kullanılır.Islak yangın tesisatında birden fazla zon beslemesi yapılabilmektedir. Eğer ana besleme borusu birden fazla yangın zonuna hitap ediyorsa her bir zon veya kolon hattına akış anahtarları, test ve drenaj vanası ve izleme anahtarlı hat kesme vanası konulmalıdır.

  #2741

  Bora Çataloluk
  Katılımcı

  Islak yangın tesisatları; depolu yangın tesisatı, şebeke basıncı ile söndürücüler ve basınçlama deposu ile söndürücüler olmak üzere üçe ayrılır.

  #2742

  Mustafa Ermumcu
  Katılımcı

  Islak yangın tesisatını ayrı bir forum konusu olarak ela almak gerekir sanıyorum. Çok teşekkürler.

5 yazı görüntüleniyor - 1 ile 5 arası (toplam 5)

Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.

X