Makina Mühendisleri

Klima Santrali / sıcak su kazanı

Bu konu 2 yanıt ve 2 izleyen içeriyor ve en son  Ozan Karakoç tarafından güncellendi.

3 yazı görüntüleniyor - 1 ile 3 arası (toplam 3)
  • Yazar
    Yazı

Ozan Karakoç
    Katılımcı

Bir üniversitemizin kütüphanesinde devasa bir klima santrali gördüm.Binada radyatör yok ısıtma-soğutma ve havalandırma klima santraliyle yapılıyor.(yalnız odalarda spilit klimalar da yok değil).Kış aylarında bu santralin ısıtma ünitesi doğalgazlı sıcak su kazanı ile ısıtılıyor.Bana hem santralin hem de d.gazlı sıcak su kazanı ve tesisatının kurulması fuzuli gibi geldi.Tesisatı incelediğim ve anladığım kadarıyla böyle yorumluyorum.Bayağı karışık bir de boru ağı var.Yanlışım varsa düzeltiniz.Teşekkürler.

Tanju Gültekin
    Katılımcı

Merhaba,
    Split klima olarak gördüğünüz cihazlar duvar tipi fan coil olabilir. Eğer fancoil ise ısıtma ve soğutmayı fancoiller vasıtasıyla yapıyoruz. Ortamın havalandırılması veya klimatizasyonu klima/havalandırma santralları ile yapıyoruz.
    Klima santralinde dışarıdan aldığımız havayı belirli bir dereceye kadar ısıtırak (veya soğutarak),nemlendirme,filtreleme gibi birtakım işlemlerden sonra içeriye üflüyoruz. Yüksek maliyetlerden dolayı klima santralleriyle çoğunlukla binanın ısıtma ve soğutma ihtiyacının tamamı karşılanmıyor. Destek olarak fancoil-radyatör-yerden ısıtma gibi sistemler kullanılıyor. Santrallerin içerisindeki ısıtıcı ve soğutucu bataryaların enerji ihtiyacını karşılamak için kışın kazan, yazın chiller kullanılıyor.
    Burada sıcak su kazanı ısıtıcı serpantinler için, ısıtma sistemi için, kullanım sıcak suyu için en az birisi için fonksiyonu vardır.

Ozan Karakoç
    Katılımcı

Teşekkür ederim. Cevabınız gayet açıklayıcı olmuş.Bilmediğim bir konuydu, faydalandım.

3 yazı görüntüleniyor - 1 ile 3 arası (toplam 3)

Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.

X