Kanallı Klima

4 yazı görüntüleniyor - 1 ile 4 arası (toplam 4)
  • Yazar
    Yazı

Meral Türköz
    Katılımcı

Selam arkadaşlar,
    Toplam hacmi 900m3 olan bir hacimde ısıtma soğutma ve havalandırma ihtiyacını kanallı spilit klimalarla karşılamak istiyorum. Bunun için her biri 12.7 kw ve 1800m3 hava debisine sahip 4 cihaz kullanmayı düşünüyorum. Mahalin 2500m3 de taze havaya ihtiyacı var bunu da kanallı klimalara dışarıdan %50 taze hava almak şartıyla yapacaktım ancak şimdi bir sorunum var ki oda şu kanallı klimalar % 50 taze hava ile çalışmıyormuş en fazla %20 deniliyor klima firmalarından bu konuda tam bilgi alamadım. Konuyu bilen arkadaşların yardımlarını bekliyorum.
    Saygılar.

Ahmet Bozkir
    Katılımcı

Selam
    Dışarıdan taze hava miktarı cihazın hava debisi miktarının %20 sinden daha fazla olmamalı aksi durumda konforsuzluk baş gösterir. Cihaz dışardan aldığı havayı ısıtmak-soğutmak için ekstradan çaba harcayacaktır.Bu sebepten dolayı yeteri kadar ısıtma-soğutma yapamayacaktır. Gerekli ısı kaybı-kazancı hesaplarını yaptıktan sonrada uygun kapasitede cihazlarla uygulamasını yapabilirsin.

Murat Aksoy
    Katılımcı

Kanal basınç kayıplarını hesaplayıp, yüksek statik basınçlı cihaz seçmelisiniz. Yani kanal tasarımını cihazın kapasitesine göre belirlemelisiniz.
    Kolay gelsin

Meral Türköz
    Katılımcı

Çok teşekkürler

4 yazı görüntüleniyor - 1 ile 4 arası (toplam 4)
  • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.
X
X