HVAC

5 yazı görüntüleniyor - 1 ile 5 arası (toplam 5)
 • Yazar
  Yazı
 • #2857

  Zeki Türkkayalı
  Katılımcı

  Hvacla ilgili sunum slayt dosya kaynaklarına ihtiyacım var. Yardımcı olabilecek arkadaşlar varsa yardım ederlerse sevinirim. HVAC Nedir Ve Çeşitleri Nelerdir?

  #2858

  Vural Tekinol
  Katılımcı

  HVAC ; İngilizce ısıtma, havalandırma ve klima kelimelerinin baş harflerinin kısaltılmasından meydana gelir.
  HEATING : ISITMA (ısıtma kazanları , kombiler , boyler , eşanjör, güneş kollektörleri , genleşme tankları, pompalar )
  VENTILATION : HAVALANDIRMA (fan, aspiratörler, menfezler, hava kanalları)
  AIR CONDITIONING: HAVA ŞARTLANDIRMA (klima, klima santralleri, nemlendiriciler, ısı pompaları, splıt klimalar, çatı klimaları)

  #2859

  Mert Aksoylu
  Katılımcı

  HVAC, İngilizce: Heating, Ventilating and Air Conditioning kelimelerinin baş harflerinden oluşturulmuş kısaltmadır. Havalandırma sektörünün tüm dallarını kapsar. Ayrıca Makine mühendisliği alanında bir alt kol olan tesisat mühendisliği kapsamında değerlendirilebilir. Mekanik tesisat kategorisinde yer alıp termodinamik, akışkanlar mekaniği, ısı transferi gibi alt başlıklar temelini oluşturur.

  #2860

  Mert Aksoylu
  Katılımcı

  HVAC sistemleri, kullanım amacı ve yerine göre farklı özellikler gösterdiğinden, performans iyileştirmeleri ve enerji tasarruf çalışmaları spesifik özelliktedir ve sistemden sisteme değişir. Fakat bir HVAC sisteminin enerji tüketimini belirleyen üç önemli faktör vardır:
  a) İstenilen iç hava kalitesi ve termal kalite
  b) Aydınlanma ve diğer ekipmanlar sayesinde içeride üretilen ısı
  c) Yapının karakteristiği ve yeri.

  Günümüzde, HVAC sistemlerinde tüketilen enerjinin yapının toplam enerji tüketimindeki payı, kullanım amacına bağlı olarak % 15 ila %60?ını bulmaktadır. Bu bağlamda, enerjinin ve hatta boşa giden enerjinin etkin ve verimli kullanımı, özellikle büyük önem taşımaktadır Son yıllarda, sıcaklık, hacim ve kontrol stratejileri konusunda HVAC sistem parametreleri üzerinde yapılan çalışmalar, enerji sarfiyatı azaltılarak daha yüksek verimlerin elde edildiği sistemlerin gerekli olduğunu ortaya koymuştur. HVAC bakımının önemi her geçen gün artmaktadır.

  #2861

  Zeki Türkkayalı
  Katılımcı

  Çok teşekkürler.

5 yazı görüntüleniyor - 1 ile 5 arası (toplam 5)
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.
X
X