Binalarda Enerji ;Kimlik Belgesi

5 yazı görüntüleniyor - 1 ile 5 arası (toplam 5)
  • Yazar
    Yazı

Esat Ayan
    Katılımcı

Merhaba arkadaşlar,
    EKB hakkında bilgisi olan arkadaşlardan bu sistemi tanıyabilir miyiz?

Sinan Balcıoğlu
    Katılımcı

Merhaba,
    ?5627 Sayılı Enerji Verimliliği Kanunu? ve buna bağlı olarak çıkartılan ?Binalarda Enerji Performansı Yönetmeliği? ne göre, binalarda enerjinin ve enerji kaynaklarının etkin ve verimli kullanılmasına, enerji israfının önlenmesine ve çevrenin korunmasını sağlamak için, asgari olarak binanın enerji ihtiyacı ve enerji tüketim sınıflandırması, yalıtım özellikleri ve ısıtma ve/veya soğutma sistemlerinin verimi ile ilgili bilgileri içeren belgedir.
    Daha basit bir ifade ile buzdolapları, çamaşır makineleri gibi beyaz eşyalardaki ya da klimalardaki enerji performans sınıflandırmaları artık binalar için de geçerlidir. Bu sınıflandırmalar A?dan G?ye kadar yapılmıştır. A sınıfı en verimli seviyeyi belirtirken, G sınıfı en düşük verimli seviyeyi belirtmektedir. Binalarda bu sınıflandırmayı gösteren belgeye Enerji Kimlik Belgesi ya da kısaca EKB denilmektedir.

Esat Ayan
    Katılımcı

Tüm binalarda kullanılan bir sistem midir?

Sinan Balcıoğlu
    Katılımcı

Hayır. Enerji Kimlik Belgesi (EKB), Aşağıda belirtilen yapıların dışında tüm binalarda kullanılacaktır.
    Sanayi alanlarında üretim faaliyetleri yürütülen binalar,
    Planlanan kullanım süresi iki yıldan az olan binalar,
    Toplam kullanım alanı 50 m2
    ?nin altında olan binalar,
    Seralar, Atölyeler,
    Münferit olarak inşa edilen ve ısıtılmasına, soğutulmasına gerek duyulmayan depo, ardiye, ahır,
    ağıl gibi binalar,
    Mücavir alan dışında kalan ve toplam inşaat alanı 1.000 m2?den az olan binalar.

Esat Ayan
    Katılımcı

Teşekkürler

5 yazı görüntüleniyor - 1 ile 5 arası (toplam 5)
  • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.
X
X