Temelde derz

5 yazı görüntüleniyor - 1 ile 5 arası (toplam 5)
 • Yazar
  Yazı
 • #2656

  Esat Ayan
  Katılımcı

  Arkadaşlar, 3000 m2 bir inşaatta derz planı nasıl olmalıdır? Her 20 m lik akslarda bir derz bırakıla bilir mi? Demirciye ve kalıpçıya iş açabilmek için?

  #2657

  Engin Öztürk
  Katılımcı

  O yapıda mutlak surette dilatasyon olması gerekir. Dilatasyona kadar baglattir işte. He olmadı kafaya göre 10 20 30 mtul aralıklarla değil de momentin 0 noktalarına yakın yerde birakican buda nacizane temelde 2 kolon arası amma velakin ( mesnete yakın yerde demek üstte zaten kolondan inanılmaz bir gerilme geliyor) amma velakin üst katlarda pilye Kırım noktaları yoksa pilyen mesnet ilave donatilarinin açıklığa gelen kısmı diye düşünebilirsiniz. Zira moment diyagramini düşünün ne demek isteğimi anlarsınız.

  #2658

  Esat Ayan
  Katılımcı

  İki aks arası açıklığın 1/4 mesafesi mi yoksa 1/3 mesafesi mi daha sağlıklı peki?
  Ya da kolayca moment diyagramı çizdirebileceğim bir program var mi ?

  #2660

  Engin Öztürk
  Katılımcı

  Pilye kırım noktaları kesin olamamakla beraber ln/4 yanlış hatırlamıyorsam. Kolayca moment diyagrami malesef söyle yaparsın üst yapının ağırlığını bulursun sap 2000 de kolonların yerlerine tekli yük veya atıyorum 60×40 lik yayılı yük olarak etki edersin (kolon /perde boyutlarına göre) ama hepsi eşit mi olacak? Hayır olmayacak. Bu sefer de kolonlara gelen yükleri rijitliğine göre dağıtırsın. Bence en temizi statikçi ile görüşmen.
  Kolay gelsin.

  #2661

  Esat Ayan
  Katılımcı

  Anladım abi, çok sağol.

5 yazı görüntüleniyor - 1 ile 5 arası (toplam 5)
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.
X
X