Taşıyıcı sistemin kararı

5 yazı görüntüleniyor - 1 ile 5 arası (toplam 5)
 • Yazar
  Yazı
 • #2613

  Oktay Selçuk
  Katılımcı

  Merhaba,
  Taşıyıcı sisteme sizce mimar mı mühendis mi karar vermeli? Neden?

  #2614

  Timur Kıroğlu
  Katılımcı

  Merhaba,
  Mühendisler karar vermeli diye düşünüyorum..Mimarlık eğitiminde ne kadar statik hesap eğitimi veriliyor bilmiyorum , fakat asıl karar mercii biz mühendislerin olmalıdır. İlk önce binanın neden yapıldığını düşünelim. Kimse taşıyıcı sistem açısından mükemmel bir tasarım yapmak için yapı yapmıyor. Yapının kullanımına bağlı olarak gerekli yükseklikler, genişlikler vs. şeklinde bir mimari tasarım istiyor. Mühendisler bunu mümkün kılan kısımda bulunuyor. Yapı için asıl istenenin mimari yapısı olduğunu unutmayıp, bu şekilde taşıyıcı sistemlerin oluşturulması lazımdır. Örneğin;Bu kolon veya kiriş yetersiz,kesitleri büyütmek lazım demekten önce beton kalitesi gibi mimari yapıyı değiştirmeyecek çözümler bulunmalıdır diye düşünüyorum.

  #2615

  Vural Tekinol
  Katılımcı

  Ortak karar verilmeli. Ortak kararlarda daha mantıklı çözümler ortaya çıkıyor. Proje tamamında aslında mimar mühendis makine elektrik mühendislerinin ortak paylaşımı ile karara varılmalı ama tabi ki bu konuda en yetkili ve bilgili inşaat mühendisidir.

  #2616

  Sinan Kozoğlu
  Katılımcı

  Mimarlar taşıyıcı sistem konusunda yapının kullanımını ve estetiğini düşünerek önerilerde bulunabilir ve hatta bulunmalılar da. Bu şekilde daha az gelgitli proje süreci yaşanıyor. Tabi ki bu önerileri değerlendirecek olan inşaat mühendisidir. Kolay gelsin.

  #2617

  Oktay Selçuk
  Katılımcı

  Çok teşekkürler. Sizlere de kolay gelsin.

5 yazı görüntüleniyor - 1 ile 5 arası (toplam 5)
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.
X
X