İnşaat Mühendisleri

kolon yerine beton

Bu konu 3 yanıt ve 3 izleyen içeriyor ve en son  Hakan Ulusavaş tarafından güncellendi.

4 yazı görüntüleniyor - 1 ile 4 arası (toplam 4)
  • Yazar
    Yazı

Evren Gümüş
    Katılımcı

Merhaba,
    İnşaatta kolonlara daha iyi yerleşim sağlasın diye c25 yerine brüt beton attırdım. bunun bir zararı ve mukavemetinde bir sıkıntı olur mu?

Sinan Kozoğlu
    Katılımcı

Brüt beton olarak tabir edilen şey, kendiliğinden yerleşen betondur. Uluslararası herhangi bir standartı yoktur. Bu nedenle bunu projenizi çizen inşaat mühendisine danışıp yapmanızı tavsiye ederdim. Genelde güçlendirme projelerinde, çok sık donatı kullanılan projelerde, sahada uygulaması kolay olduğu için tercih edilir. Fakat unutulmamalıdır, üretim süreci diğer beton türlerine göre daha zahmetlidir. Eğer uygun hazırlanmamış ise boşluklar kalabilir.

Evren Gümüş
    Katılımcı

Teşekkürler

Hakan Ulusavaş
    Katılımcı

Brüt beton dediğimiz olay zaten betonun yerleşimi ile ilgilidir. Agrega yoğunluğu daha küçük olduğu için daha kolay yerleşir, donatı arasına daha kolay girer. Döktüğünüz beton büyük ihtimalle C25 Brüt betondur. Dayanımının C25 olduğunu umuyorum. Herhangi bir sıkıntı yaratmaz ve ayrıca segregasyon olayının da karşısını belli ölçüde alır.

4 yazı görüntüleniyor - 1 ile 4 arası (toplam 4)

Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.

X