Kirişsiz betonarme döşeme projesinde nelere dikkat etmeliyiz?

2 yazı görüntüleniyor - 1 ile 2 arası (toplam 2)
 • Yazar
  Yazı
 • #3870

  Sibel Galip
  Katılımcı

  Merhaba, mühendis arkadaşlardan ricam olacak. Kirişsiz betonarme döşeme projesini kontrol ederken biz mimarların nelere dikkat etmemiz gerekeceğini madde madde iletebilir misiniz? Teşekkürler.

  #3871

  Murat Aksoy
  Katılımcı

  Sibel hanım merhaba,

  Statik proje çizerken kirişsiz döşemede dikkat ettiğimiz konulardan ve uyduğumuz kurallardan aklıma gelenleri sizin için sıralayabilirim.

  1- TS500 kirişsiz döşeme donatı oranı her iki istikamette de 0.002 den az olamaz. Örneğin: q10/17 yeterlidir.

  2- TS500 kirişsiz döşeme kolon ebadlarının açıklığının 1/20 sinden az olamaz.

  3- TS500 kirişsiz döşeme kolon ebadları en az 30 cm olabilir.

  4- Kirişsiz döşeme hesabı yapılırken döşeme hareketlilik yükü 600kg/m2 olarak alınmalıdır. Unutmayalım ki üst katın betonu atılırken yük direkt alt döşemeye hareketli yük olarak gelir.

  5- Döşeme kalınlığı 25 cm den az ise zımbalama donatısı kullanılamaz. Zımbalama donatısı gerekiyor ise döşeme kalınlığı en az 25 cm kadar olmalıdır.

  6- Kirişsiz döşemede zımbalama etkisinin tamamı beton tarafindan karşılanabilecek ebadlar seçilmelidir. Zımbalama donatısı kullanılsa bile bu deprem için veya aksi bir durum için mutlaka var olmalıdır.

  7- Kolonların 4 tarafı döşemenin alt ve üst demirlerini içine alacak şekilde etriye ile sarılmalıdır. Eğer bir sebepten yapılamıyorsa, o zaman bunun yerine her iki istikamette etriyeli hatıl yapılarak kolon başına yerleştirilmelidir.

  8- Kirişsiz sistemlerde kolonların oluşturduğu çerçeveler ve açıklık çerçeveleri çıkartılmalı ve ayrıca sürekli olarak kiriş hesabı yapılarak gerekli döşeme donatısı bulunmalıdır.

  9- Kirişsiz döşemede yükler doğrudan kolonlara iletilir.

  10- Düz tavan, bölme duvarı olmayan yerlerde tercih edilir.

  11- Kalıp ve donatı işçiliği daha basittir. Ancak beton ve demir fazla harcanır. Genel bir bilgi olsun diye söylüyorum: Toplamda bilinen normal kirişli sisteme göre %10 maliyeti fazladır.

  12- Birbirine dik eksenlere yerleşmiş olabildiğince düzgün sıralanmiş kolonların olduğu durumlarda tercih edilmelidir. Kolonlar belli bir eksen düzleminde bulunmuyorsa tercih edilmemelidir.

  13- Kolon başlarında oluşan zımbalama dikkatli yapılmalıdır, çünkü çok önemlidir.

  14- Zımbalama etkisini azaltmak için döşeme kalınlığı arttırılır , ve kolon boyutları büyütülür. Döşeme kalınlığı daha etkilidir.

  15- Dış kolonlarda zımbalama alanı az olduğundan en az iç kolonlar kadar zımbalamaya hassastır. Dış kirişlerin sarkmasında hiç bir sakınca yok ise sarkıtılabilir.

  16- En az döşeme kalınlığı TS500e göre 15 cm kadardır.

  17- Döşeme donatı aralığı 1.5cm den büyük ve 20cm den küçük olmalidir.

  18- Beton kalitesi kirişli sistemlere göre daha çok önem arz eder. Dikkatli olunmalıdır.

  19- Kalıp kesinlikle erken sökülmemelidir. Alt katlarda ise dikme bırakılmalıdır.

  Kolay gelsin herkese.

2 yazı görüntüleniyor - 1 ile 2 arası (toplam 2)
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.
X
X