İnşaat Mühendisleri

Kenetlenme Problemi

Bu konu 4 yanıt ve 4 izleyen içeriyor ve en son  Tanju Gültekin tarafından güncellendi.

5 yazı görüntüleniyor - 1 ile 5 arası (toplam 5)
  • Yazar
    Yazı

Tanju Gültekin
    Katılımcı

Merhaba,
    Şantiyede en çok karşılaşılan sıkıntılardan biri alttan gelen filizlerin, üstteki kolon filizlere uzak kalması ayrı yerlerde bulunması. Bu durumlarda ben iyice yaklaştırıp çift bağ attırıyorum. Bu durumda başka neler yapılabilir ve bu durum ne kadar ehemmiyet taşır.Ben kenetlenme konusunda bilginizden yararlanmak istiyorum. Bir de bindirme boyu pratik hesabı var mıdır? Şimdiden teşekkürler.

Sinan Balcıoğlu
    Katılımcı

Merhaba,
    Kenetlenme ile ilgili direkt olarak TS500 ve DBYBHY 2007’yi incelemenizi tavsiye ediyorum. Orada tüm detayları ile mevcut.

Bora Çataloluk
    Katılımcı

Yukarıdaki filizlerin çakışmama sorunun yaşamak istemiyorsanız, beton dökümünden önce pas paylarını dikkate alarak filizlerin kontrolünü yapın ve boğaz etriyelerini sıkıca bağlatın. Boğaz etriyesi dışında filizler boyunca birkaç etriye daha koydurun. Bir de pompa operatörünü ve beton dökümünde çalışacak işçileri baştan uyarın ki, beton dökerken pompa hortumunu filizlere vurup filizleri yerlerinden oynatmasınlar/yamultmasınlar.

Cem Gülener
    Katılımcı

Sadece kolon perde betonu dökülürken değil, döşeme-kiriş dökümünde de dikkat edilmeli, döşeme beton dökümlerinde de filizlerde kaymalar yaşanabiliyor.

Tanju Gültekin
    Katılımcı

Çok teşekkürler arkadaşlar, yardımlarınız için.

5 yazı görüntüleniyor - 1 ile 5 arası (toplam 5)

Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.

X