temperli cam

8 yazı görüntüleniyor - 1 ile 8 arası (toplam 8)
 • Yazar
  Yazı
 • #2490

  Peykan Bahçeci
  Katılımcı

  Merhaba arkadaşlar,
  Bir villa projemde cam merdiven yapmak istiyorum ama, bu camlar hakkında hiç bilgim yok. Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

  #2491

  Büşra YAZICI
  Katılımcı

  Merhaba,
  Standart, düz renksiz camlar, merdivenlerde kullanılacak niteliklere sahip değildir. Bu camlar “ikincil üretim işlemleri”nden geçerek merdivenlerde kullanılabilecek özelliklere getirilirler.
  Merdivenlerde kullanılacak levha camlar ön gerilmeli (temperli) ve tabakalı (lamine) camlar olarak ikiye ayrılır.
  Ön Gerilmeli (Temperli) Camlar, güvenlik camı olarak da bilinirler. Temperleme işlemi, camın istenilen ölçülerde kesilip, rodajlanmasını takiben, özel fırınlarda erime noktasına yakın derecelerde (650 °C) ısıtıldıktan sonra, aniden soğutulması esasına dayanır.
  Temperleme işlemi uygulanmış cam; işlem görmemiş normal camlara göre kırılmaya ve ısıya karşı yaklaşık 4-5 kat daha fazla dayanıklı olduğundan ve kırıldığı zaman zar büyüklüğünde çok küçük, daha az keskin parçalara ayrılarak yaralanma riskini azalttığından dolayı güvenlik camı özelliğine sahiptir.
  Temperlenmiş camlar; kesme, delme, bizote ve rodaj işlemlerine tabi tutulduğu zaman kırılıp dağılırlar. Bu yüzden temperlenecek camın, üretimden önce detaylandırılması ve uygulanacak detaylar doğrultusunda kesme, delme, köşe çalışması ve kaplama gibi işlemlerinin, temperleme işleminden önce yapılması gerekir.

  #2492

  Büşra YAZICI
  Katılımcı

  Tabakalı (Lamine) Camlar, iki veya daha fazla cam plakanın renkli veya renksiz özel bağlayıcı polivinil – butiral (PVB) kullanarak, ısı ve basınç altında birleştirilmesi ile üretilmektedir.
  Tabakalı camın kırılması halinde tabakalar arasındaki polivinil – butiral folyo, parçaları yerinde tutarak camın dağılmasını engellemekte ve kullanıcı güvenliğini sağlamaktadır. Bu nedenle kullanım güvenliği gerektiren merdivenlerde, lamine camların kullanılması gerekmektedir.

  #2493

  Büşra YAZICI
  Katılımcı

  Bu bilgilerin dışında;
  bir merdiven basamağı en az 3 cam katmanından oluşur. Bunların üçü de temperli olabileceği gibi, aradaki normal, alttaki ve sütteki temperli de olabilir. Aralarda pvb folyo malzeme kullanılır. Merdivenleri sudan çok iyi yalıtmalısınız. Ağırlığı çok fazla olacağından, taşınma, nakil ve ebatlarını göz önünde bulundurarak bir tasarıma gitmelisiniz.

  #2494

  Peykan Bahçeci
  Katılımcı

  Anladım, peki bağlantı yöntemleri nelerdir?

  #2495

  Büşra YAZICI
  Katılımcı

  Bununla ilgili bir kaynak yok aslında. Her firma özel çözümler üretiyor. Yani tasarımınızı yaptığınızda, bu tür aksesuarları üreten firmalara gidip onlardan özel destek alıyorsunuz. Merdivenin ölçüsüne, formuna, yerine göre çözüm üretiliyor.
  Ama şu şekilde bir sınıflandırmaya gidebiliriz.
  -Basamak-Korkuluk Bağlantısı
  -Korkuluk ? Küpeşte Bağlantısı
  -Korkuluk ? Zemin Bağlantısı
  -Basamak ? Döşeme Bağlantısı
  -Korkuluk – Korkuluk Bağlantısı
  Malzeme olarak da alüminyum, çelik veya paslanmaz çelik kullanılıyor.

  #2496

  Büşra YAZICI
  Katılımcı

  Apple binalarını incelemenizi tavsiye ederim.

  #2497

  Peykan Bahçeci
  Katılımcı

  Çok teşekkürler Büşra. Evet Apple binalarındaki merdivenleri biliyorum. Çok etkileyiciler gerçekten.

8 yazı görüntüleniyor - 1 ile 8 arası (toplam 8)
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.
X
X