İÇ MİMARLAR

Mesleki gelişim

Bu konu 5 yanıt ve 3 izleyen içeriyor ve en son  Kıvanç Acarbay tarafından güncellendi.

6 yazı görüntüleniyor - 1 ile 6 arası (toplam 6)
 • Yazar
  Yazı
 • #2375

  Kıvanç Acarbay
  Katılımcı

  Selamlar,
  Yeni mezun bir iç mimar olarak malzeme yönünden eksiklerimi tamamlamak istiyorum ve düşünüyorum. Kendimizi nasıl geliştirebiliriz, malzemeleri, nerede kullanılacakları gibi bilgileri nasıl araştırabiliriz? Bu konuda tecrübeleriniz paylaşa bilirseniz çok sevinirim.
  Şimdiden çok teşekkürler

  #2376

  Nevzat Batur
  Katılımcı

  Merhaba genç meslektaşım,
  Çok güzel bir konuya değinmişsiniz. Mesleğe adım atmanın ilk aşaması stajdır. Stajda öğrenilecek bilgilerin meslek hayatımızdaki faydası kaçınılmazdır. Bir de stajın şu özelliği en büyük avantajıdır. Şimdi siz öğrenci iken her şeyi rahatça sorabilirsiniz. Çünkü öğrencisinizdir. Kimse size nasıl bilmezsin bu malzemeyi hiç mi görmedin diyemez çünkü henüz öğrencisinizdir ve her şeyi mükemmel bir biçimde bilme olanağınız yoktur. Ama mezun olmuş bir iç mimar için aynı durum söz konusu değildir. Mezun bir iç mimar bilmediği bir şeyi ustaya soramaz. Çünkü kendini bilmek durumunda hisseder. Bu bir bakıma bir dezavantajdır. O nedenle öğrencilik yıllarında tatillerin iyi değerlendirilmesi gerekir. Bol bol şantiyelerde staj yapılması gerekir. Ama bu da yeterli değildir. Yapı fuarlarını ziyaret etmek çok büyük artılar kazandırır. Öğrencilik yıllarından itibaren yapı fuarlarının sık sık takip edilmesi gerekir. Her türlü malzeme buradan öğrenilebilir. Mezun bir iç mimar da yapı fuarlarını takip etmelidir. Her firmadan katalog istemelidir. Her firmaya e-mail atmalıdır.
  Ofisin serin ve rahat ortamından uzaklaşıp şantiyelerin pis ve tozlu havasını solumanın katkısı büyük olur. Aynı zamanda bir iç mimarın malzeme bilgisinin yanısıra işlerin sırasını da bilmesi gerekir. Bu iş sırası iç mimarlar için çok önemlidir. Temiz bir iş çıkarmak için iş sırasını iyi bilmek gerekir.

  #2377

  Büşra YAZICI
  Katılımcı

  Merhaba Kıvanç,
  Malzemeyi tanımak için öncelikle tabi ki klasik malzemeyi bilmek gerekir.Malzemenin kavramsalını yapmak gerekir; kitaplarda bahsedilen, genleşme katsayısı, ısı geçirimliliği, mekanik özellikleri, ses tutuculuğu, direnci gibi kendine özgü etkilerini vs. Ama bilmek ve tanımak ayrımı işin içine girdiğinde, malzemeyi tanımak için kitapların dışındaki uygulama yaparak kazanılabilecek “deneysellik” gereklidir. Bunun için şantiyede, atölyede, malzeme satan firmalarda bol zaman harcaman gerekir.
  Uygulama-gözlem yapman gerekir.

  #2379

  Kıvanç Acarbay
  Katılımcı

  Evet bana da “kitaplardaki teorik işe yaramaz, asıl önemli olan pratiktir” diyorlar.

  #2380

  Büşra YAZICI
  Katılımcı

  Bu da yanlış bir kanı. Teorik işe yaramaz olur mu? Sadece uygulamaya girmeden önce o bilgilerin fiziksel etkilerini algılayamıyor insan. Ama işin içine girdiğinde, teorikle pratik daha bir örtüşüyor. Bu da sana hem zaman, hem maliyet anlamında fayda sağlıyor.
  Sonra deneyimler oluşuyor vs.

  #2381

  Kıvanç Acarbay
  Katılımcı

  Çok teşekkürler

6 yazı görüntüleniyor - 1 ile 6 arası (toplam 6)

Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.

X