Meslek ustası

7 yazı görüntüleniyor - 1 ile 7 arası (toplam 7)
  • Yazar
    Yazı

mahmut oguz
    Katılımcı

Merhaba arkadaşlar, mobilya imalatı yaptırmak isteyen iç mimar arkadaşlarla tanışmak ve çalışmak istiyorum. Bu konuda bana yardımcı olabilirmisiniz. (Önerileriniz nelerdir)

Vural Tekinol
    Katılımcı

Merhaba Mahmut bey,
    Doğru anladıysam mobilya atölyeniz var ve iç mimar arkadaşlar ile tanışmak istiyorsunuz. Bu konuyu açmanıza sevindim çünkü bu vesile ile bir kaç noktaya değinmek istiyorum. Ben bir mühendisim ve kendi iş yerim var. Çeşitli firmalardan her gün tanışma ve reklam mesajları alıyoruz. İnanın e-posta kutumuz bunlarla dolup taşıyor. Bıktık artık ve hiç birisini okumadan siliyoruz, o derece. Bu tanışma mesajlarını silmeye her gün en az 10 dakika zaman ayırmamız gerekiyor. Kimisi malzeme satmak için mesaj atar, kimisi tanışma randevusu ister, kimisi hiç ihtiyaç duymadığımız malzemelerden numune yollar… Delilik gibi. Size tavsiyem bunlardan hiç birisini yapmayın. İnanın çok ters tepiyor, negatif etki yapıyor. Size tavsiyem forumdan insanlarla yazışarak bir yakınlık kurmanız. Onlarla iletişim halinde oldukça zaten bu iş çevrenizi de otomatik olarak genişletiyorsunuz. Ben geçen sene forumdan tanıştığım bir mimarlık bürosuna proje hizmeti verdim mesela. Hem sosyalleşiyorsunuz, hem iş yapıyorsunuz. Tavsiyem bu yönde saygılarımla.

Alpay Sezgin
    Katılımcı

Vural hocam çok güzel yazmışsın. Her kelimesine tek tek katılıyorum 🙂
    Bende iç mimarım ve çalıştığım ofiste hiç kimse (bende dahil) tanıtım mesajlarını okumuyor. Çok basit bir öneri olacak belki ama sitenin ana sayfasına gidip (www.mimarobot.com) anahtar teslim işler bölümüne firmanızı ekleyebilirsiniz. Mobilya atölyeleri diye bir kategori gördüm. Siteyi kullanan bir sürü iç mimar, müteahit ve mimarlar var. Onlar mobilya üretimi yaptırtmak istediklerinde, sizin iletişim bilgilerinize ulaşabilir eğer kendinizi eklerseniz. Hele birde eski müşterilerinizden rica edip yorum ve değerlendirme yazdırırsanız bence arama yapanların baya dikkatini çekersiniz. Vural hocamın da dediği gibi önemli olan ihtiyaç sahibi ile ihtiyaç anında buluşabilmek. Yoksa öyle kuru sıkı mail atarak kimse yeni müşteri bulamaz, ancak etrafa rahatsızlık verir. İyi akşamlar ve bol şans.

Gamze Sünneli
    Katılımcı

Bizim mesleklerde reklam yapmak pek şık durmuyor gerçekten… Dilenci gibi bakıyorlar kendini tanıtmaya çalışanlara. Çok ihtiyacı var herhalde işi almaya diyip fiyatı öldürmeye kalkışıyorlar. En çok iş alanlar, çok işi varmış gibi duran, hiç reklam yapmayan ve herkes peşinden koşuyormuş gibi duranlar oluyor. Reklam yapmaktansa arayanın bulabileceği yerlerde var olabilmek bence de, çok ama çok daha akıllıca bir çözüm. Vural bey süper açıklamış olayı.

mahmut oguz
    Katılımcı

Değerli mesajlarınız için çok teşekkür ederim. Yorumlarınız tam isabet olmuş,binevi benim hislerime tercüman olmuşsunuz. Gerçi Gamze hanım biraz kırıcı girişmiş ama olsun. Konu biraz reklam yapmaya odaklanmış ama sizin de bahsettiğiniz gibi bende bu tanıtıcı reklamların rahatsız edici ve itici olduğunu düşündüğüm için şimdiye kadar pek tevessül etmedim. Burada amacım reklam yapmak değildi sadece gereksinim duyduğum bir konuyu kısanet anlaşılır bir şekilde içine gizem katmadan sizlerle paylaşmak ve fikirlerinizi almak istedim. Onlarca reklam mailini silip benim mesajımı dikkate aldığnız için teşekkür ederim. SAYGILAR SUNUYORUM

Gamze Sünneli
    Katılımcı

Hay allah, yanlış anlaşıldım 🙂 Ben sizin durumunuza özel yazmadım… İnanın, hepimiz yaşıyoruz aynı sorunu anlamında yazdım. Mesela bakkal dükkanımız olsa, broşur, magnet yaptırtıp komşu binalara dağıtabilir insan. Kimse o bakkalı kötü algılamaz bunu yaptığı için. Ama yapı sektöründe faaliyet gösterenler için böyle yöntemler ters tepiyor demek istedim. Çevreniz geniş olmak durumunda, reklamdan ziyade arayanın sizi kendisi bulması önemli diye düşünüyorum. Bir tanıdık tavsiyesi veya internetten bunun gibi siteler aracılığı ile. Ayrıca konuyu açtığınız için bende teşekkür ediyorum, çünkü son derece önemli bir hususa değinmişsiniz. İnsan kendi yaptığı işler ile var olabiliyor sektörde. İşini göstermeyi ve çevresini genişletmeyi bilmek lazım. Herkese selamlar.

mahmut oguz
    Katılımcı

Merhaba, Gamze hanım bu meslekte yeni degilim fakat, yeni bir oluşum içerisindeyim,yani yolun başında sayılırım onun için sizin bahsettiğiniz gibi bu alanda iyi kullanacağım bir çevrem henüz yok. Sizi yanlış anlamış değilim sadece nazire yaptım 🙂 söylediklerinizi çok doğru buluyorum.İnsanın yaptığı işlerle kendini gösterebilmesi için de ona bir fırsat verilmesi gerektiğini düşünüyorum… Saygılar.

7 yazı görüntüleniyor - 1 ile 7 arası (toplam 7)
  • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.
X
X