İç Mimari Hizmet Bedeli

5 yazı görüntüleniyor - 1 ile 5 arası (toplam 5)
  • Yazar
    Yazı

Serden Aydınbaş
    Katılımcı

Arkadaşlar merhaba,
    İç mimari hizmet bedelini neye göre hesaplıyorsunuz acaba?

Betül Sönmez
    Katılımcı

Merhaba,
    Ben her zaman proje bedelini ayrı tutuyorum. İş anahtar teslimi giriyorsam farklı tabi. O zaman müşteriye fiyat araştırması yapmak, alternatif malzeme fiyatlarını çıkarıp sunmak gerekiyor. Ama proje bedeliyle karıştırılmamalı diye düşünüyorum.

Malzemede müşteriniz 2000 metre kare için bir teklif istiyorya piyasada sizde ona göre malzeme fiyatı alırsınız. Müşteri ekonomik ürün isteyebilir. Ozaman malzeme yüzdesini içmimari hizmet bedeli olarak talep ettiğinizde sizinde müşterinizin de istemediği bir bedel çıkabilir. Çok sağlıklı bulmuyorum.

Cem Gülener
    Katılımcı

Selam,
    Bazıları maliyetin ½ üzerinden fiyat verir ama ben buna karşıyım. Proje bedeli metre kare hesabına göre yapılır maliyet yüzdesine göre değil.

Egemen Altun
    Katılımcı

Eger %10 ile %15 gibi bir rakamla çalışırsa tasarımcı tasarımcılıktan çıkmış olup komisyoncu konumuna düşebilir. İşe başlarken hakedişinizi sunarsınız daha sonra bunda imtiyaz gösterebilirsiniz ki buda aslında yapılmaması gereken birşeydir. Ayrıca emin olun müşterinin vakti varsa tasarımcıdan daha uygun imalat yaptıracak taşeron bulabilir.

Eser Gündüz
    Katılımcı

İç mimarlar odasının ücret hesaplama cetvelleri ve tarifnameleri, proje, denetleme ve danışmanlık gibi tanımlanmış hizmetlerin ücretlendirilmesi için hazırlanmıştır.
    Proje bedeli m² ye göre, denetleme hizmeti saate göre, danışmanlık ise yevmiye ile ölçülüyor.
    Oysa anahtar teslimi şeklinde taahhüt hizmeti verecek olursanız bunun ücretini Oda’nın yöntemleriyle hesaplayamazsınız.
    Tüm masraflar ve kâr içinde olmak üzere götürü bir bedel teklifi verebileceğiniz gibi, maliyet üzerinden bir orana göre de hakkınızı hesaplayabilirsiniz.
    Büyük meblağlar söz konusu olduğunda %10’luk bir oran yeterli olabilir.
    Fakat bizlerin teklif vermek durumunda kaldığımız çok daha küçük bütçeli işler de söz konusu olabilir ve meblağ küçüldükçe %10’luk oran yeterli gelmez olur.

5 yazı görüntüleniyor - 1 ile 5 arası (toplam 5)
  • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.
X
X