İÇ MİMARLAR

ESKİ TREN RAYI TAHTASI

Bu konu 12 yanıt ve 4 izleyen içeriyor ve en son  mahmut oguz tarafından güncellendi.

13 yazı görüntüleniyor - 1 ile 13 arası (toplam 13)
 • Yazar
  Yazı
 • #3771

  mahmut oguz
  Katılımcı

  Merhaba arkadaşlar, mobilya imalatlarını yapmakta olduğum bir villa işinin ebeveyn banyosunda banyo tezgahı olarak kullanmak üzere atölyemde işlemeye uygun eski tren raylarından çıkma tahtalar arıyorum, malzemecilerde aradım ama bulamadım farklı yerlerden ve illerden araştırmam gerekiyor, nereden temin edebileceğim konusunda fikri olan arkadaşlar bana yardımcı olurlarsa sevinirim, Tren rayı tahtalarından banyo tezgahı yaparsam sizce nasıl olur, daha önce bu tür malzemeleri dekor amaçlı kullanan arkadaşlar nasıl sonuç aldılar, paylaşırsanız sevinirim, selemlar.

  #3772

  Esat Ayan
  Katılımcı

  Selamlar Mahmut arkadaşım, tren rayı tahtasının dış hava koşullarına dayanıklı olacağını düşünüyorum. Bu sebeple banyo tezgahı gibi ıslak zemin mobilyalarına uygun olur. Bende uygulama işlerinden sorumluyum çalıştığım mimarlık şirketinde. Ancak anlamadığım şey, neden illaki orijinal raydan çıkma olması gerekiyor sizin için? Bu kadar uğraşmaya ve maliyete değmez bence bir tanecik tezgah için. Bulduğunuz o ahşapları mobilyaya alıştırmanız gerekecek. Yani bozuk olanı düzeltmeye çalışacağınıza, aynı ebatlarda, yeni ahşap kullanıp gerekiyorsa cila ile eskitme falan yapıp aynı konseptte hava verebilirsiniz diye düşündüm. Diyelim ki gerçek ray ahşabı buldunuz Diyarbakır’da. Onların uygun olup olmadığına bakmaya gideceksiniz taa oralara. Diyelim ki şansınız yaver gitti ve ahşaplar bu işe uygun çıktı – ki çıkmayabilir de – parasını ödediniz. Sonra bunun nakliyesi var bulunduğunuz şehre. Sonra bunların işçiliği var ki en çok o tutar bana göre. Uğraştırır yani.

  #3773

  Sinan Balcıoğlu
  Katılımcı

  Hangi şehirdesiniz bilmiyorum ama google’a bulunduğunuz şehrin adı ve ‘ahşap travers’ yazarsanız bu malzemeden kolayca bulabilirsiniz. Genelde peyzajcılar falan satar bu malzemeyi. Emprenye ahşaptan travers istiyorum derseniz yardımcı olurlar. Ama illaki kullanılmış ve sökülmüşünü eskisinden istiyorum derseniz işiniz çok zor. Sökülenleri direkt hurda oluyor onların. Devlet demiryolları ihale ile yaptırdığından bu işleri söken firmayı bulmanız ve hurdasını ne yaptığını keşfetmeniz lazım 🙂 Genelde yakılıp gidiyor bu malzemeler. Eskicide falan bulamazsınız yani. Kolay gelsin.

  #3775

  Ayşe Berkman
  Katılımcı

  Ben seviyorum çok iç mimaride endüstriyel tarzdaki mobilyaları. Yanlız istenilen etkiyi yaratması için, tren rayı olduğunu mobilyanın tasarımında iyice vurgulamak lazım bence. Mesela kenarlarında siyah renk somun vidalar kullanılabilir. Rayın demirini andıran ayak veya kenar çerçevesi yapılabilir. Yani olay bencede ahşabın kendisinin gerçek tren rayından çıkmış olmasında değil. Tren rayı etkisini mobilyaya nasıl vereceğiniz yada yansıtacağınız önemli…

  #3780

  mahmut oguz
  Katılımcı

  Merhaba Esat bey, yapılacak işin daha doğal olması için orjinal, kullanılmış, eski tren rayı tahtası olmasını ve hatta çatlak patlak olmasını özellikle istiyoruz. Travers’ leri işlemeye gelince atölyemde kütüklerin doğallığını bozmadan işleyebileceğim makina donanımım mevcut. Bu ürünü nerede bulduğum çok önemli değil çünkü anlaşmamıza göre malzemenin temininde yapılan masraflar müşteriye ait. Yani bana göre bu işte sizin bahsettiğiniz kadar zor olan birşey yok. Tabiki bunlar biraz uğraştıcı işler ama, uğraşmadanda para kazanılmıyor.Selamlar.

  #3781

  mahmut oguz
  Katılımcı

  Merhaba Sinan bey, benim atölyem Ankara/Sitelerde. Önerileriniz için teşekkür ederim. Ankarada 2-3 yerde buldum fakat malzemeler istediğim gibi değildi. Yarın tekrar bakacağım görsellerini gördüğüm 1/2 malzeme daha var, sanırım onlar işimi görecek ,görüşmek üzere selamlar.

  #3782

  mahmut oguz
  Katılımcı

  Merhaba Ayşe hanım, sizin düşüncenize de saygı duyuyorum ve fikrinizi güzel buluyorum fakat , biz orada gerçek bir tren rayı tahtası kullanarak, o ahşabın üzerindeki yıllarca doğal şartlar altında kalmış olmanın vermiş olduğu izleri görebilmek, üzerindeki o dokuyu hissedebilmek ve o ahşabın içine sinmiş olan yağ kokusunu almak istiyoruz. Malzemeye tren rayı görüntüsü verebilmek için ilave hiç birşey yapmayacağız, malzemenin doğal özelliğini bozmadan tezgah haline getireceğiz, Selamlar.

  #3783

  Ayşe Berkman
  Katılımcı

  Merhabalar. Sizi anlıyorum, doğal bir güzellik yakalamayı tercih ediyorsunuz. Tezgah bitince resimlerini paylaşabilirseniz çok sevinirim. Özenle çalışacağınız tarif ve anlatımınızdan belli. Kolaylıklar diliyorum. Görüşmek üzere…

  #3784

  mahmut oguz
  Katılımcı

  Merhabalar Ayşe hanım , henüz aradığımız ahsapları temin edemedik, eğer bu işin uygulamasını yaparsak resimlerini sizinle paylaşırım, selamlar görüşmek üzere.

  #3797

  Ayşe Berkman
  Katılımcı

  Çok sevinirim. Sevgilerimle.

  #4049

  mahmut oguz
  Katılımcı

  20161203_141542

  20161203_141432

  20161119_143830

  20161119_143808

  20161119_143620

   

  #4050

  Ayşe Berkman
  Katılımcı

  Şahane olmuş Mahmut bey ! Ellerinize sağlık.

  Ençok merdiveni ve dolap kapaklarını beğendim.

  Kapakları hangi ağaçtan yaptınız ? MDF üzerine kaplamamı?

  Birde cilası yok gibi duruyor, natürel mi bıraktınız merak ettim 🙂

   

  #4051

  mahmut oguz
  Katılımcı

  Teşekkür ederim Ayşe hanım, kapakları bir çeşit panelden yaptık, üzerine koruyucu yağ kullandık, selamlar.

13 yazı görüntüleniyor - 1 ile 13 arası (toplam 13)

Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.

X