Grafikerler

Gazete Tasarımı

Bu konu 6 yanıt ve 4 izleyen içeriyor ve en son  Özgür Esenol tarafından güncellendi.

7 yazı görüntüleniyor - 1 ile 7 arası (toplam 7)
 • Yazar
  Yazı
 • #3172

  Ethem Yeşilyurt
  Katılımcı

  Merhaba,
  “gazete tasarımında okunabilirlik ve görsel kaliteyi etkileyen faktörler” konusunda kaynak sağlayacak bilgilerinize ihtiyacım var. Yardımcı olursanız çok sevinirim.

  #3173

  Timur Kıroğlu
  Katılımcı

  Merhaba,
  Gazete konusunda dikkat edeceğimiz önemli hususlardan biri okuyucu kitlesidir ve seçtiğin kitleye uygun haber uzunluğu fotoğraf ve haber düzeni (örn cumhuriyet gazetesi görsele değil habere önem verir okuyucu kitlesi de buna alışmıştır. Posta gazetesi habere değil görsele önem verir okuyucuyu böyle alıştırmıştır. Düşünün cumhuriyet gazetesinin manken fotoğraflarıyla veya kaza resimleriyle dolu olduğunu veya posta gazetesinin resimlerden çok yazılarla dolu olduğunu. Buna sayfa düzeni mizampaj denir ve herkes kendi tarzında okuyucuyu tutar.
  Birinci sayfa tüm gazetelerde vitrindir ilgi çekici bir manşet olmalı ve manşet yazısını anlatan fotoğraf. Eğer ulusal bir gazeteyse herkesi ilgilendirecek haberler olmalı. Yerel gazetelerde ise o bölgeye ait valilik emniyet jandarma gibi kurumlardan yararlanılan basın bültenleri ve muhabirlerden haber yapılır.

  #3174

  Timur Kıroğlu
  Katılımcı

  Görsellik haberi tamamlayan en önemli unsurdur fotoğraf haberle uyuşmalı yazıdan abartılı bir büyüklükte olmamalıdır. Yazılarda okuyucu sıkacak bir şekilde olmamalı sayfa doldurmak amaçlı paragraf tekrarları yapılmamalı.
  Haber yazmanın belli bir kalıbı yoktur. genelde ajanslardan alınan haber sadece olayın taraflarını ve gelişmesini anlatır. Alınan haber düzenlenerek konulur ve bu muhabir ve yazar arkadaşların işidir.

  #3175

  Ethem Yeşilyurt
  Katılımcı

  Çok teşekkürler Timur bey, çok faydalı oldu yazdıklarınız.

  #3176

  Timur Kıroğlu
  Katılımcı

  Rica ederim. Kolay gelsin.

  #3177

  Harun Akıncılar
  Katılımcı

  Merhaba,
  Benim ekleyebileceklerim de;
  Sayfa düzeni çok önemlidir okuyucunun aklı karışmamalı haber akışını takip etmelidir. sayfada yerel haber siyasi haber spor haberi gibi ayrımlar yapılmalı ve o sayfaya ait olacağı düşünüşen haber konulmalı örn spor sayfası son sayfanın arkasından başlar.. içeri devam eder. yerel gazetelerde ise son sayfadan başlar genelde. Kolay gelsin.

  #3178

  Özgür Esenol
  Katılımcı

  Gözlem en iyi kaynaktır. Bence Timur bey’in sınıflandırmış olduğu gazetelerden alıp, incelemelisiniz. Yerel ve ulusal…

7 yazı görüntüleniyor - 1 ile 7 arası (toplam 7)

Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.

X
X