Grafikerler

Freelance çalışma

Bu konu 5 yanıt ve 2 izleyen içeriyor ve en son  Serden Aydınbaş tarafından güncellendi.

6 yazı görüntüleniyor - 1 ile 6 arası (toplam 6)
  • Yazar
    Yazı

Serden Aydınbaş
    Katılımcı

Merhaba,
    Freelance çalışmalarda bazı şeyler aklıma takıldı. Birincisi iş bağlantısı yaparken karşıdaki müşteriye illa ilk önce para diye diyaloğa girilmiyor. Belki profesyonel olmadığım için böyle düşünüyorum. Ama bana göre daha nasıl bir çalışma yapacağım, müşteriye kaç tane tasarım örneği sunacağım, bakalım beğenilecek mi diye düşündüğüm için ve müşteriyi kaçırmamak için tamam hazırlarım sunarım diyorum.

Evet bir iki bu şekilde çalışılsın tamam kabul. Ya daha sonra? Beğenilmediği taktirde grafikerin harcadığı emek ve zaman boşa gitmeyecek mi?

Bir diğer taraftan müşteriden anlaştığınız miktarın belli bir oranını avans olarak alın deniyor. Beğenmedikleri zaman bu avans ne olacak? Geri verilecekse neden o kadar emek harcanılsın? Geri verilmeyecekse müşteri beğenmediği tasarıma küçük bir oran da da olsa para mı verecek?
    Freelance çalışanlar nasıl çözüyor bu sorunu.

Serden Aydınbaş
    Katılımcı

Bir de anlaştığınızı sandığınız bir müşteri diyor ki yap çalışmanı da görelim, beğenirsek alırız. Ya beğenmezse? Ya da beğenmedim almıyorum deyip küçük bir yerini değiştirip benim bu çalışma derse. Tamam ana dosya gönderilmiyor ama bu tür şeylerin çok kolay kopyalanabildiğini hepimiz biliyoruz.
    Grafikeri özellikle serbest çalışan grafikeri internet üzerinden güvence altına alan bir e-güvence sistemi var mı?
    İlla sonuna kadar güvenmek mi gerekiyor?

Bir de serbest meslek makbuzu sorunu var. Freelance çalışanların çok düzenli bir işi olmamasına rağmen bu belgeyi düzenlemek için mutlaka vergi mükellefi mi olmalı? Daha hiçbir gelir elde etmeden tahakkuk edecek vergi yükümlülüğüne girmek zor bu sorun nasıl çözülüyor?

Bilenler, bu tip sorunları yaşayanlar bilmeyenlere anlatabilir mi?

Özgür Esenol
    Katılımcı

Merhaba öncelikle freelance çalışan kişiler vergi mükellefi değildirler. Hukuk.net sitesinden araştırmanı yapabilirsin. Ancak yok ben müşterime fatura kesmek istiyorum dersen, sahış şirketi olarak freelance çalıştığın yeri gösterip vergi mükellefi olabilirsin.

Fatura kesmesende müşterine ve kendine bir freelance sözleşmesi aracılığı ile işi tutulur bir sözleşmeye dök. Sözleşmenin yanında bir teklif formu ile yapılacak iş listesi ve her yapılacak iş için detaylı bir ücretlendirme listesi. Parça başı mantığı ile yapabilirsin. Örneğin bir web tasarım işinde yapılacak proje için sayfa başı ücret ve genel toplam daha sonrasın bu çalışmanın kodlaması içinde aynı şekil ücretlendirmeler le hem müşteriye neyin ne kadar olduğunu gösterirsin hemde daha sonradan anlaşmanın dışına çıkacak iş isteklerini engellemiş olursun.

Özgür Esenol
    Katılımcı

Freelance çalışırken en çok sorulan sorular ve evet büyük bir sorun olan işi alma ve sonrasında ödeme ile ilgili yaşananlar. Öncelike yazında söylediğin gibi sen işi yap biz beğenirsek alırız mantığı ile yaklaşan müşterin olursa direk uzak dur. Kendilerine bu şekilde çalışmadığını direk olarak söyle. Dobra olmalısın herşeyi baştan müşteriye söyle. Ücreti de baştan belirt fiyatını bilmesi gerek eğer bütçesi sana uygun değilse zaten sana durumu izah edecektir. Ücretlerin uygun gelirse. Müşterine demo çalışmalar sunmak zorundasın bu işi alındıktan sonraki zamanında da olacak müşteri senden farklı çalışmalar isteyecektir ve revizeler yapmanıda. Burada da kendine sınır koy müşteriye 2,3 kaç adete kadar demo sunabilirsin. Demolarını tabi ki sadece görsel olarak sunmalısın ücretin tamamını almadan hiç bir şekilde hiç bir dosyayı vermemelisin. Sonra öderim durumları da dahil. Ne zaman öderse dosyaları o zaman alır. İş beğenildi ve başlayacaksın işte burada kaporanı belirle. Ücretin %30,40,50 kaçı ise. İşi bitir ve geri kalanını al dosyaları teslim et.

Özgür Esenol
    Katılımcı

Müşterilerinle dialoglarına dikkat et ne çok samimi ne çok itici burnu havada ol. Ancak gerekli yerlerde gerekli durumları izah et. Her şeyi anlamalarını bekleme sürekli izah et. Nasıl çalıştığını, bu kadar alman gerektiği, nasıl yaptığını, farklı ödeme politikalarının senin ücret politikana uymadığını vs vs…

Serden Aydınbaş
    Katılımcı

Çok teşekkürler.

6 yazı görüntüleniyor - 1 ile 6 arası (toplam 6)

Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.

X