Tasarım nedir?

7 yazı görüntüleniyor - 1 ile 7 arası (toplam 7)
 • Yazar
  Yazı
 • #2900

  Kıvanç Acarbay
  Katılımcı

  Merhaba,
  Ben tasarım konusunu irdelemek istiyorum. Bu konuda sizlerin fikirlerini almak isterim.

  #2901

  Gökhan Gürsoy
  Katılımcı

  Merhaba,
  Güzel bir konu.
  Tasarım, bir ürünün tamamının veya bir parçasının çizgi, şekil, doku, renk, biçim, malzemenin esnekliği veya süslemesi gibi insan duyuları ile algılanabilen çeşitli unsur veya özelliklerin oluşturduğu görünümdür.

  #2902

  Kıvanç Acarbay
  Katılımcı

  Neden gereklidir peki?

  #2903

  Gökhan Gürsoy
  Katılımcı

  Serbest rekabet ortamında rakipler, müşteri memnuniyetini sağlamak için reklamlarında ürün imajını marka ve tasarım ile öne çıkarmaktadırlar.
  Teknik bakımdan aynı, kalitede olan iki ürün arasında müşteri tercihinde, ürünün tasarımı büyük rol oynamaktadır. Bazen de tasarım, müşteri tercihlerinde tek başına belirleyici olabilmektedir.
  Denilebilir ki, genelde müşteriler önce markaya sonra da ürünün tasarımına bakarak satın alma kararı vermektedirler.

  #2904

  Gökhan Gürsoy
  Katılımcı

  Bu anlamda tasarıma yüklenen amaç, ürünün işlevselliğine katkıda bulunmak ve ürünün görünümünü değiştirerek pazarlamaya yardımcı olmaktır.

  #2905

  Özgür Esenol
  Katılımcı

  Merhaba,
  Tasarım (dizayn, İng. design) bir planın, bir nesnenin ya da bir inşa süreci içinde (mimarî çizimler, mühendislik çizimleri, iş süreci v.b.) meydana getirilmesine denir. Elizabeth Adams Hurwitz tarafından kısa ve öz olarak ?gerekli olanın araştırılması? şeklinde tanımlanmıştır.
  Genellikle tatbikî sanatlar ve görsel sanatlar, mühendislik, mimarî, peyzaj ve diğer yaratıcı işler çerçevesinde ele alınır. Günümüzde tasarımın birçok alanı vardır. Görsel sanatlar içinde en bilinenlerinden grafik tasarım olmak üzere mimarlık, iç mimarlık, mühendislik, peyzaj tasarımı, endüstriyel tasarım ve moda tasarımını örnek gösterebiliriz.

  #2907

  Nevzat Batur
  Katılımcı

  Tasarım, gözle görülen herhangi bir nesnenin planlanarak yapılan çizimine denir. Her şey tasarlanabilir. Bunlar; evler, mobilyalar, bilgisayar, bardak, kalem, araba lastiği, tornavida olabilir. Görsel olarak yaratıcılığınızı kullanıp tasarımlarınızı yapabilirsiniz.

7 yazı görüntüleniyor - 1 ile 7 arası (toplam 7)
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.
X
X