Endüstri Tasarımının Türkiye tarihçesi

5 yazı görüntüleniyor - 1 ile 5 arası (toplam 5)
 • Yazar
  Yazı
 • #2927

  Emre Tokdemir
  Katılımcı

  Merhaba,
  Ülkemizde “Endüstri Ürünleri Tasarımı Tarihçesi” nedir?
  Oluşumlar ne zaman başlamıştır?

  #2928

  Eray Türkkan
  Katılımcı

  Türkiye’de endüstriyel tasarım mesleği yaklaşık 37 sene önce oluşmaya başlamıştır. Önceki dönemlerde bu alandaki açığı kapatmak için genelde mimarlık ve benzeri meslek alanından kişiler hizmet vermeye çalışmıştır. Gelişen teknoloji ile değişen üretim yöntemleri ve oluşumuna hız katan ürün tasarım kültürü, bu alanda uzman kişiler yetiştirilmesini gerekli kılmıştır.

  #2929

  Eray Türkkan
  Katılımcı

  1971 yılında MSGSÜ (Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi) tarafından kurulan Türkiye’nin ilk endüstri ürünleri tasarımı bölümü ile ülkemizde bu uzmanlık alanının eğitimi verilmeye başlanmıştır. Daha sonra ülkemizde tasarım kültürünü yerleştirmek için çeşitli organizasyonlar düzenlenmeye başlamıştır. Bu alanda en önemli organizasyon EMTK’dır. ETMK (Endüstriyel Tasarımcılar Meslek Kuruluşu) Türkiye’de endüstriyel tasarımcıları bir araya getirerek ülkede bir tasarım kültürü oluşturmayı, mesleği tanıtmayı ve haklarını oluşturmayı amaçlayan bir kuruluştur.

  #2930

  Eray Türkkan
  Katılımcı

  Türkiye’de bu alanda eğitim veren birçok üniversite vardır. Uzmanlık alanı olarak tasarımı seçmiş meslek sahipleri ya üretim yapan bir firmada Ar-Ge faaliyetleri sürdürmekte ya da kendi münferit tasarım ve danışmanlık şirketlerini kurup bir çok farklı sektöre hizmet etmektedirler. Örnek vermek gerekirse Kilittaşı tasarım firması bir çok özel proje yürüttüğü gibi Arzum’un tasarım danışmanlığını da başarı ile yapmaktadır.

  #2931

  Emre Tokdemir
  Katılımcı

  Çok teşekkürler Eray bey

5 yazı görüntüleniyor - 1 ile 5 arası (toplam 5)
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.
X
X