Yapıların yıldırımdan korunması

7 yazı görüntüleniyor - 1 ile 7 arası (toplam 7)
 • Yazar
  Yazı
 • #2167

  Ethem Yeşilyurt
  Katılımcı

  Merhabalar,
  Artık evlerimiz son teknoloji ürünlerle dolu. Peki buna karşın yıldırımdan korunmak için ne yapıyoruz yada neler yapılmalı?

  #2168

  Bora Çataloluk
  Katılımcı

  Yıldırımdan korunma, üzerinde titizlikle ve standartlara uygun çalışılması gereken bir konudur. Mesela Avrupa Birliği ülkeleri ve gelişmiş dünya ülkelerinde yıldırımdan korunma konusunda sürekli sempozyumlar düzenlenmekte, standartlar revize edilmektedir. Ülkemizde diğer ülkelerdeki kadar olmasa da düzenlemeler, çalışmalar yapılmaktadır.
  Yıldırımdan korunak için birçok yöntem vardır. Hangi yöntemin kullanılacağı yapının tipine, boyutuna, jeopolitik durumuna ve senin de bahsettiğin gibi elektriksel durumuna göre değişir.
  Bunlar biz mühendislerce incelenip, yapıya en uygun koruma sistemi seçilir.

  #2169

  Bora Çataloluk
  Katılımcı

  Yapıların yıldırımdan korunması için dört yöntemden söz edilir. Ancak bu yöntemler sadece yıldırımdan korunma basamaklarının bir ayağını oluşturmaktadır.
  Paratoner ile Korunma Yöntemi,
  Franklin Çubuğu (yakalama ucu ) ile Korunma Yöntemi,
  Faraday Kafes Yöntemi ve Gergi Teli Yöntemi

  #2170

  Bora Çataloluk
  Katılımcı

  Yapıların ve insanların yıldırımdan tam olarak korunabilmesi için aşağıdaki 4 maddenin sağlanmasının şart olduğu düşünülmektedir.
  Dış Yıldırımlık Sisteminin Kurulması,
  İç Yıldırımlık Sistemi Kurulması,
  Temel Topraklamanın Yapılmış Olması,
  Eş Potansiyel Sisteminin Gerçekleştirilmesi

  #2171

  Ethem Yeşilyurt
  Katılımcı

  Peki çok haneli siteler için de aynı mıdır korunma yöntemleri?

  #2172

  Bora Çataloluk
  Katılımcı

  Site gibi çok haneli yapıların yıldırımdan korunması 4 kademede ele alınmalıdır. Dış yıldırımlık sistemlerinden sonra iç yıldırımlık sistemlerinin kurulması elektronik cihazların yüksek gerilimden etkilenmemeleri için önem taşımaktadır. Ancak bu sistemlerin kurulabilmesi için binaların topraklamalarının doğru ve düzgün olarak yapılması tek koşuldur. İç yıldırımlık sistemleri B, B+C, C, D, koaksiyel kamera koruması, server koruması, telefon hattı koruması gibi kademelere ayrılarak ana ve tali panoların güçleri dahilinde kurulmaktadır.

  #2173

  Bora Çataloluk
  Katılımcı

  Özet olarak yıldırımdan korunma sistemlerinin kurulması ciddi mühendislik hesaplarını ve tecrübeyi getirmektedir. Her konudan önce kurulacak tüm sistemlerin ve kullanılacak tüm ürünlerin ilgili standartlar çerçevesinde üretilmiş olması ve gerekli test belgelerini almış olmaları önemlidir.

7 yazı görüntüleniyor - 1 ile 7 arası (toplam 7)
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.
X
X