Yapı yüzeyi aydınlatması

5 yazı görüntüleniyor - 1 ile 5 arası (toplam 5)
 • Yazar
  Yazı
 • #2213

  Elif Sunat
  Katılımcı

  Merhabalar,
  Son zamanlarda çok revaçta olan yapılarda cephe aydınlatması hakkında ne düşünüyorsunuz?

  #2214

  Engin Öztürk
  Katılımcı

  Merhaba,
  Bence abartılmadan yapıldığında şık hoş görüntüler yaratılıyor. Ama bazıları ya çevresel faktörler göz önünde bulundurulmadan yapıldığından, yada yeterli olacak ışık miktarından az yada çok kaynak kullanıldığından çok estetik durmuyor.

  #2215

  Mert Aksoylu
  Katılımcı

  Tarihi yapıların vurgulanmasında çok hoş bir atmosfer yaratıyor bu aydınlatmalar. İnsanları yönlendirmek, reklam, güvenlik yada prestij gibi amaçlara da hizmet ediyor aynı zamanda. Ama Engin Bey’in dediği gibi çevresel analizin, formun vs analizinin iyi yapılarak bir tasarıma gidilmeli. Uygulamanın yapı sınıfı ve amacı ile uyumlu olması, ışık renk sıcaklığının yüzey yapısı arasındaki ilişkinin gerektiğinde kontrast oluşturarak mimari ve estetik açıdan vurgulanmak istenen detayların kaybolmamasının sağlaması da yüzey aydınlatmasında önemli unsur olarak öne çıkıyor. Kullanılan ışık kaynaklarının mimari ile uyumu ve yapının gündüz görüntüsünün bozulmamasının sağlanması ve enerjinin verimli kullanımı diğer önem verilmesi gereken konular asında yer alıyor.

  #2216

  Elif Sunat
  Katılımcı

  Çok güzel örnekler var gerçekten. Benim en beğendiğim Brüksel’deki Grand Place.

  #2217

  Metin Türen
  Katılımcı

  Merhaba,
  Bir yapı aydınlatma projesine başlamadan önce analiz edilmesi gereken konuları iyi sorgularsak, güzel örnekler yaratmış oluruz. Bunun için,
  Aydınlatılacak yapı yüzeyinin hangi sınıfa girdiğini ve aydınlatılma amacını tespit etmeliyiz.
  Armatürlerin kaç saat çalışacağı da önemlidir
  Çevresel koşulların analizi
  Yapının tarzı
  Yapı yüzeyinin gündüz görüntüsünü mümkün olduğunda bozmadan ve ışık kaynaklarının kullanıcıları rahatsız etmeyecek biçimde montaj yerini belirleme gibi etkenleri göz önünde bulundurarak ve planlayarak bir tasarım oluşturmalıyız.

5 yazı görüntüleniyor - 1 ile 5 arası (toplam 5)
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.
X
X