Termik Santraller

4 yazı görüntüleniyor - 1 ile 4 arası (toplam 4)
 • Yazar
  Yazı
 • #2197

  Elif Sunat
  Katılımcı

  Arkadaşlar merhaba,
  Günümüzde gündengüne artan enerji ihtiyacını karşılamak üzere tesis edilen termik santraller hakkında neler söyleyebilirsiniz?
  Yararları, zararları karşılaştırıldığında, ağırlık basa taraf hangisi sizce?

  #2198

  Berk Altay
  Katılımcı

  Merhaba Elif,
  Öncelikle bir açıklama yapmamız gerekirse; Termik santraller kısaca kömür ve türevi yakıtların belirli sistemlerde yakılması sonucu açığa çıkan kimyasal enerjiyi çeşitli sistemlerle mekaniğe, mekanik enerjiyi elektrik enerjisine dönüştüren sistemlerdir.
  Dediğin gibi avantajları olduğu gibi dezavantajları da vardır.
  Enerji ihtiyacının artmasından dolayı termik santrallerin bu enerji açığını sağlamak adına büyük faydası vardır. Kurulum maliyetleri de oldukça uygundur ve aynı zamanda ekonomiktir.
  En büyük dezavantajları ise çevre kirliliğine neden olmasıdır. Ama gerekli önlemler alınırsa çevreye verdiği zarar minimuma indirilebilir.

  #2199

  Bora Çataloluk
  Katılımcı

  Maalesef verdiği zararlar çok fazla.
  Çıkan gazlar, tarım ürünlerine, hayvanlara, su kaynakların ve ormanlar üzerinde tahribata neden oluyor.
  Termik santrallerden çıkan kükürtdioksit, azotoksit ve partikül gibi meddeler, içeriklerinden dolayı insanların sinir sistemlerinde olumsuz etki yaratıyorlar.
  Bacalardan çıkan küller, bölgede yaşayan insanlarda kanser riskini artırıyor.
  Bacalardaki gazların yayılması asit yağmurlarının oluşmasını sağlıyor ve yağan yağmurla birlikte toprağın yapısı da bozuluyor. Ağaçlar ve hayvancılık alanları etkileniyor. Santrallerde sıcaklığın soğutulması için soğuk su kaynağı niyetine yer altı suları kullanılıyor. Ve sıcak su bırakılması sonucu çevresindeki canlılar ve bitkiler ölüyor. Suyun kirlenmesine sebep olarak yeşillik alanlar tamamen kuruyor.
  Bu anlamda termik santrallerin zararlarının min. indirilmesinden ziyade enerji sarfiyatını nasıl min düzeye çekebiliriz yada doğal yollarla ihtiyacımızı nasıl karşılarız? ı konuşmak, düşünmek ve bunun için çalışmak daha etik bir davranış ve sorumluluk olacaktır diye düşünüyorum. Uzun vadede insanlık ve dünya için…

  #2200

  Elif Sunat
  Katılımcı

  Çok güzel ifade ettiniz Bora bey, kesinlikle katılıyorum.

4 yazı görüntüleniyor - 1 ile 4 arası (toplam 4)
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.
X
X