Şifreli kapı kilidi

5 yazı görüntüleniyor - 1 ile 5 arası (toplam 5)
 • Yazar
  Yazı
 • #2227

  Mustafa Ermumcu
  Katılımcı

  Arkadaşlar merhaba,
  Apartmanımızdaki diaofon sistemi: audio as202
  Bağlantı şemasına göre trafodan düşürülmüş AC kapı kilidine ve santrale gidiyor. Yani AC kullanılıyor.
  Dün şifreli kapı kilidi sistemi aldım. Bağlantı şemasında +12V elektronik kilit bağlantısı görülüyor. Benim kapı kilidimde ise anladığım kadarıyla AC var. Kapı kilidini mi değiştirmem lazım? Nasıl bir bağlantı yapmalıyım? Yardımcı olursanız çok sevinirim?

  #2228

  Erol Sönmezerler
  Katılımcı

  Merhaba.
  Zil ve düafon için seçilmiş olan 220/12 volt trafo ile düzenli 12 volt dc’yi sabit elde etmek de zordur.12 volttaki tam bir regüle için 12’den büyük gerilim gerekir,yani bu trafodan doğrutma ile tam almayı düşünseniz bile.O nedenle harici bir adaptör (Şifreli kapı kilidi kaç mA çekiyorsa o güçte 12 volt dc adaptörü) harici olarak da kullanırsınız.

  Düofonu,kapı otomatiğini,aşağıdan ve yukarıdan kapı zilini,kapıcı çağrısını,görüntü varsa LCD görüntüyü almayı yine de kullanıyor olacaksınız,yani örneğin üstten bir daireden kapı otomatiğine basılınca kapı yine açılacak,ama bir de 4 rakamlı bir şifreyi ezbere yazınca (VEYA elektrik mantığıyla da) açılacaktır.Tüm bu bağlantıları bu yeni şekliyle çok fonksiyonlu olarak yeniden düzenlemeli veya düzenletmelisin.Kolay gelsin.

  #2229

  Mustafa Ermumcu
  Katılımcı

  Çok uğraştım ama olması. Harici bir güç kaynağı aldım. 12V 2 A lik. Kapı kilidine yetiyor akımı ama kapı kilidini açmıyor yine de. Gittim kapı kilidini değiştirdim, yine olmadı..

  Aklımda 1-2 şey var. Diyot bağlayacağım sisteme(ters paralel şeklinde) ..bir de böyle deneyeceğim.

  #2230

  Erol Sönmezerler
  Katılımcı

  Merhaba.Otomatik kapı kilidinin bu saç kutusu içinde selenoid bobini vardır,ac 12 volt ile çekilip de çalışan.Onun bağlantı yapılan 2 ucunu kanaatimce de “konnektör” şeklinde direk kastetmiş de olabilirler.12 volt ac kumanda akımı buradan bu bobine, konnektör tabir edilen bu elektrik bağlantı uçlarından direk girerek bu dıştaki kilidi,yani bir elektromıknatıs gücüyle zincirle bağlı olduğu bu kapı dilini kendine doğru da çeker,yani sistem tam olarak da böyle çalışır,eğer tam olarak bunu sormuşsanız.
  Kolay gelsin.

  #2231

  Mustafa Ermumcu
  Katılımcı

  Halletim arkadaşlar. Şifreli kilit içinde com ile gnd birleşecekmiş. Aldığım yerden söylemedikleri için boşuna zaman kaybettim. Diyot vs.. kullanmaya gerek kalmadı. Direkt bağlıyoruz.

  Cevap veren tüm arkadaşlara teşekkür ederim.

5 yazı görüntüleniyor - 1 ile 5 arası (toplam 5)
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.
X
X