Led Aydınlatma Kullanımı

8 yazı görüntüleniyor - 1 ile 8 arası (toplam 8)
 • Yazar
  Yazı
 • #2179

  Mustafa Ermumcu
  Katılımcı

  Merhaba,
  Günümüzde artık her yerde gördüğümüz led aydınlatmalar hakkında biraz bilgi verebilir misiniz?
  Teşekkürler

  #2180

  Harun Sürmeli
  Katılımcı

  Merhaba Mustafa,
  LED ‘in açılımı Light Emitting Diode olarak Türkçeye de “Işık Yayan Diyot” olarak çevrilmiştir.
  LEDlerin ana maddesi silikondur ve dolayısı ile yarı-iletkendir. Işık yayan diyot çeşidi olup bir elektronik devre elemanıdır.
  LEDlerin ana maddesi silikondur ve dolayısı ile yarı-iletkendir. Işık yayan diyot çeşidi olup bir elektronik devre elemanıdır. LED ‘in üzerinden akım geçtiğinde foton yayarak ışık oluşumunu gerçekleştiren en önemli kısmı olan yarı iletken maddeden oluşan ve plastik kılıf içerisindeki bağlantı bacaklarının bağlı olduğu LED çipidir. Işığın belli bir yöne doğru yayılması için kılıf içine yansıtıcı eleman yerleştirilir. Bu yazdıklarım genel bilgiler tabi.

  #2181

  Harun Sürmeli
  Katılımcı

  Avantajlarına gelince; daha az enerji ile daha çok ışık vermesi dolayısıyla da aydınlatmada şu ana kadar ki en çok tasarruf sağlayan ışık kaynağı diyebiliriz. Kullanılan enerjinin %90 ‘ ından fazlasını ışığa çevirir. Diğer ürünlere oranla % 50 ile % 90 arasında enerji tasarrufu sağlar. Yine montaj için gerekli olan malzemelerin(kablo, tesisat vs.) maliyetinde diğer ürünlere oranla %25 ile % 75 arasında tasarruf sağlar.
  Diğer aydınlatma ürünleri gibi çevreye cıva, sodyum gibi kimyasallar yaymazlar.
  Diğer lambalar da sık açıp kapama lambanın ömrünü kısaltırken LED Lambalarda bu durum söz konusu değildir.
  LED Lambalar herhangi bir Ultraviyole(UV) ve Kızılötesi(IR) gibi ışınlar yaymaz. Dolayısıyla da diğer ışık kaynaklarından farklı olarak bu ışınların olumsuz etkileri insanları ve çevreyi etkilememiş olur.

  #2182

  Mustafa Ermumcu
  Katılımcı

  Evet saymakla bitmiyor tercih sebepleri… Çeşitleri nelerdir peki?

  #2183

  Harun Sürmeli
  Katılımcı

  Şerit halinde olanlar vardır
  Ampül olanlar ve
  Florasan olanlar

  #2184

  Mustafa Ermumcu
  Katılımcı

  Anladım, normal lambaların muadili olarak tüm çeşitleri üretilmiş. Peki her yapıda kullanabilir miyiz? Uygun mudur her mekanın aydınlatmasında kullanımı?

  #2185

  Harun Sürmeli
  Katılımcı

  Genel aydınlatmada çok kullanılan sistemler değil ülkemizde. Yeni yeni çalışmalar yapılmakta. Bunda ekten maliyetlerin de yüksek olması var tabi. Uzun vadede daha çok fayda sağlayan bir kullanım olsa da.

  #2186

  Harun Sürmeli
  Katılımcı

  Birçok yapıda kullanılmaktadır.
  Fabrikalar, Alışveriş merkezleri, Sokak ve cadde aydınlatmaları, Mağazalar, Konferans salonları, Oteller, Restaurantlar, Tarihi eser aydınlatmaları, Dış duvar aydınlatmaları, Barlar vs.

8 yazı görüntüleniyor - 1 ile 8 arası (toplam 8)
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.
X
X