Akıllı evler

4 yazı görüntüleniyor - 1 ile 4 arası (toplam 4)
 • Yazar
  Yazı
 • #2218

  Güray Peksen
  Katılımcı

  Merhabalar,
  Akıllı evler ve sistemleri hakkında bir araştırma yapıyorum. Bu konuda sizlerin görüşlerini almak isterim.

  #2219

  Metin Türen
  Katılımcı

  Merhaba Güray,
  Yaşadığımız mekanlarda kullandığımız tüm donanımların, bir arada tek merkezden kontrolü ve hayatı kolaylaştırır. Bu anlamda birçok detayın otomasyon sayesinde bizlere sunulduğu evlere akıllı ev denmektedir. Akıllı ev kullanıcısına konfor, güvenlik ve kullanım maliyetleri tasarrufu sağlayan evlerdir.
  Akıllı ev sistemleri günlük hayatımızda kullandığımız, evlerimizde standart ihtiyaçlar içerisinde yer alan aydınlatma, ısıtma-soğutma, güvenlik, eğlence, bahçe sulama,… sistemlerinin kontrolünü size gereksiz yere zaman kaybettirmeden tek merkezden ve sizin önceden verdiğiniz komutları, akıllı ev senaryolarını, uygulayarak yönetir.

  #2220

  Metin Türen
  Katılımcı

  Akıllı evlerde senaryo kurulur, sizin günlük yaptığınız rutinlerin bir sistemle çalışmasını sağlayacak. Sizi bu rutinleri yapmaktan kurtarır. Örneğin akşam olduğunda belirli bir saatte tüm perdeler kapanır. Sizin eve gelmenize yakın ısı ayarı düşmüş olan ısıtma sistemi tekrar derecesini yükseltir vs. Hatta birkaç senaryo kurmanız da mümkündür. Yaz modu, kış modu, hafta sonu modu gibi

  #2221

  Engin Öztürk
  Katılımcı

  Bir ev akıllı sıfatını alabilmesi için, birbiri ile haberleşebilen ve uyum içinde çalışabilen aydınlatmalar, perdeler – panjurlar, televizyonlar, klimalar,müzik sistemleri, vb. gibi tüm elektirikli aletlerin tek bir kumanda ve-veya internet üzerinden kontrol edebilen sisteme sahip olması gerekir. Tabi bu evlerde çok fazla enerji sarfiyatı olacağından artık yenilikçi akıllı ev projeleri üzerinde çalışılmakta. Doğayla barışık, çevreci akıllı binalar.

4 yazı görüntüleniyor - 1 ile 4 arası (toplam 4)
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.
X
X