Modelden layout a çizim taşıma

3 yazı görüntüleniyor - 1 ile 3 arası (toplam 3)
 • Yazar
  Yazı
 • #1756

  Nuray Turhanlı
  Katılımcı

  Selam,
  Layoutlara çizimi hangi yöntemle taşımalıyız acaba? copy paste mi kullanmalıyız?
  Bu konuda beni aydınlatırsanız sevinirim.

  #1757

  Eser Gündüz
  Katılımcı

  Modelden layout’a çizim taşımak, ya da kopyalamak biraz layout mantığına ters düşüyor. Layout içinde açılan çerçevelerle bir nevi modeldeki çizimden görüntü alıyoruz gibi düşünebiliriz.
  Yapmanız gerekenler.
  -Layout sekmesine sağ tıklayıp “page setup manager” ile sayfayı ayarlıyoruz. Dikkat edilmesi gereken tek nokta ölçeğin 1’e 1 olması. “Display layout style”ı seçerseniz de plot style nasılsa, ekranda da o şekilde görünür. Bu adımda yapılan işlem sadece aynen çıktı alır gibi, plotter ve ctb seçimi ve kağıdı 1’e 1 olarak ekrana aktarmaktır.

  -Bu adımda yapılan, tanımladığınız kağıdın üzerine modelden çizim parçaları çağırmak, ölçeklerini belirlemek gibi işlerdir.
  -Layout’a geçtiğinizde tanımladığınız sayfanın yaklaşık olarak ortasında açılmış olan çerçeveyi seçip özelliklerinden bu çerçevenin ölçeğini ayarlarsınız. Mv (make view) komutu ile isterseniz yeni çerçeveler de yaratabilir, bunlara farklı farklı ölçekler verebilirsiniz. Ölçek ayarlama işi bittikten sonra ölçeği kilitlemekte (display lock= yes) fayda var.
  -Çerçeveleri köşelerindeki mavi kutucuklardan tutarak boyutlarını değiştirebilirsiniz, kopyalayabilirsiniz.
  Modelde yapılan değişiklikler layout’a aynen ve otomatikman yansır. Layout çerçevelerinin içine çift tıklayarak (model moduna geçilerek) yapılan değişiklikler de aynen modele yansıyacaktır. Layout’ta “paper” modunda iken yapılan değişiklikler sadece o layout penceresinde görünür olur, diğer layoutlarda ya da modelde hiçbir şekilde görünmezler.
  Kolay gelsin.

  #1758

  Nuray Turhanlı
  Katılımcı

  Çok teşekkür Eser,
  Çok faydalı oldu.

3 yazı görüntüleniyor - 1 ile 3 arası (toplam 3)
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.
X
X