Spekülatif Mekanlar

ocak, 2019

25oca - 25şuboca 2500:00şub 25Spekülatif Mekanlar

Daha fazla göster

Açıklama


Kare Sanat 2019’u, günümüz sanatçılarından Burcu Aksoy, Can Aytekin, Çağla Sel, Monika Bulanda, Murat Germen, Seher Uysal ve Seydi Murat Koç’un resim, fotoğraf ve video gibi farklı tekniklerdeki yapıtlarının yer aldığı ve küratörlüğünü İpek Yeğinsü’nün üstlendiği “Spekülatif Mekanlar” başlıklı grup sergisiyle karşılıyor


Murat Germen, Taksim Edilemeyen, Unshareable, Reboard ve siyah fotoblok üzerine pigment baskı kolaj + balsa ahşap çerçeve, 77 x 30 cm, tekunique, 77×30 cm, 2019.

Kare Sanat, 2019’u “Spekülatif Mekanlar” başlıklı grup sergisiyle karşılıyor. Günümüz sanatçılarından Burcu Aksoy, Can Aytekin, Çağla Sel, Monika Bulanda, Murat Germen, Seher Uysal ve Seydi Murat Koç’un resim, fotoğraf ve video gibi farklı tekniklerdeki yapıtlarının yer aldığı ve küratörlüğünü İpek Yeğinsü’nün üstlendiği sergi, güncel sanatta mekan kavramına yönelik yaklaşımların disipliner ve kavramsal çeşitliliğini irdelemeyi; izleyiciyi bu farklı önermelerin yarattığı karmaşık yapının ortasında bırakarak, ona zihinsel ön kabullerini sorgulayabileceği bir alan sunmayı amaçlıyor.

Mimarinin sınırlarını net olarak belirlediğini iddia ettiği fiziksel mekanlar, günümüz sanatçıları için çoklu anlam katmanlarına yönelik araştırmaların temel çıkış noktalarından biri olmayı sürdürüyor. İçlerine aldıkları, dışarıda bıraktıkları, dayattıkları, temsil ettikleri, simgeledikleri, yansıttıkları ve soğurduklarıyla mekanlar, göründüğünden çok daha muğlak ve geçirgen sınırlara sahip; üstelik bu sınırlar, dijital mekan kavramının ortaya çıkışıyla daha da büyük bir hızla çözünmeye ve dönüşmeye başladı. Mekanın sürekli parçalanıp yeniden birleşen ve tanımını tanımsızlıkta bulan akışkan imgesi bir yandan sanatçılar için yeni deney alanları açarken, diğer yandan gerek içsel, gerek toplumsal çatışmaların en belirgin görünürlük düzlemlerinden biri haline geliyor. Doğal ile insan yapımı, kırsal ile kentsel mekanlar arasında yoğun olarak duyumsadığımız gerilimlerin yanı sıra, özellikle zaman boyutunun devreye girmesiyle bellek ve tarihsellik, iktidar ve güç ilişkileri gibi kavramlar mekanın ne olduğuna dair tartışmalara güçlü bir biçimde dahil oluyor.

Burcu Aksoy, Seri no 37; seri adı: Endogeneus 2; eser adı: “Saat 00.09”, 50×33 cm, fotoğraf baskı ve dibond, Ed. 1 + 1, Tek/unique; 2018.

Bu süreçte mekan, öznenin sınırlarını da kendi uğradığı çözünmenin içine çekerek, bireyin bütünlüğünü onun kendi zihinsel karmaşası üzerinden tehdit eder duruma geliyor ve böylece “spekülasyonların” tam ortasında duran bir el bombasına dönüşüyor. Sergi, mekanın bu spekülatif karakterine odaklanarak, onun üzerinden işleyen diyalektiğin farklı bireysel ve toplumsal yönlerini gözler önüne seriyor.

Etiketler: 

Etkinlik Künyesi:


Kare Sanat

 

Gün-Saat

Ocak 25 (Cuma) 00:00 - şubat 25 (Pazartesi) 00:00

X