Retrospective Bruno Taut Evinde / at Home

ekim, 2018

30eki - 9kaseki 3000:00kas 9Retrospective Bruno Taut Evinde / at Home

Daha fazla göster

Açıklama


Mehmet Sinan Tarakcıoğlu küratörlüğünde gerçekleşen sergide, modern mimarlığın önemli figürlerinden Bruno Taut’un yazar-eğitimci-plancı kimliği, mimari yaklaşımı ve bu yaklaşımın yansımaları yeniden bir araya getiriliyor.

“Dünya benim tasavvurumdur.”  – Arthur Schopenhauer

Kant’ın Kategorik İmperatifi ile Königsberg’deki bir mezar taşı vasıtasıyla tanışan Bruno Taut, ahlak yasasını onun gibi hayatı boyunca içinde taşıdı. Irkçılığın ve vahşetin yükseldiği bir dünyada yaşadı. Ama insancıl bakış açısını hiç yitirmedi. Cebinde diyar diyar gezdirdi. Harpten önce ve sonra yaşanan değişimlerin etkisinin derinden hissedildiği bir dönemde hayatını; Almanya, Rusya, Japonya ve Türkiye’de sürdürdü. Haymatlos olarak damgalandı ve damgalanmaya devam ediyor. Oysa bir dünya vatandaşı olarak anılmayı hak etti.

Uzun bir dönem boyunca çalışmayı umduğu Türkiye’de ideallerine uygun yeri Güzel Sanatlar Akademisi’nde bulan ve kök salmayı hedefleyen Taut, bu amaçla Berlin’den sonra kendisi için ikinci bir ev inşa etti. Mimarın seyahatlerle dolu yaşamına ve çok renkli mimari yaklaşımına ışık tutan Ortaköy’deki evi, son yuvası idi. Sadece iki yılını geçirdiği Türkiye’de, Güzel Sanatlar Akademisi çatısı altında yarattığı etki, birlikte çalıştığı genç mimarlar ve öğrencileri aracılığıyla günümüze uzanmaktadır.

Türkçe ve İngilizce hazırlanan Retrospective Bruno Taut Evinde / at Home sergisi; Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nde Mimarlık Bölümü Şefi olan Prof. Bruno Taut’u, Haziran 1938’de Taut Atölyesi’nde gerçekleştirdiği kişisel sergisinden 80 yıl sonra yeniden evinde izlemeye davet ediyor.

Küratör: Mehmet Sinan Tarakcıoğlu
Sergi Ekibi: Elçin Burcu Temel, Taybuğa Aybars Mamalı
Çeviri: Neslihan Çatak
Afiş Tasarımı: Mirza Vranjakovic

 

Etiketler: Bruno Taut,Bruno Taut at Home,Bruno Taut Evinde,Elçin Burcu Temel,Mehmet Sinan Tarakcıoğlu,Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi,Mirza Vranjakovic,MSGSÜ,Neslihan Çatak,sergi,Taybuğa Aybars Mamalı

Etkinlik Künyesi:


MSGSÜ Fındıklı Kampüsü, Mimar Sinan Salonu

A: Meclis-i Mebusan Caddesi No: 24 Fındıklı, İstanbul
T: (212) 252 16 00 

 

Gün-Saat

Ekim 30 (Salı) 00:00 - Kasım 9 (Cuma) 00:00

X