PIN Architects Tasarımı Mermer Bahçe ve Pavyon Sergisi

ağustos, 2017

3agu - 31araagu 300:00ara 31PIN Architects Tasarımı Mermer Bahçe ve Pavyon Sergisi

Daha fazla göster

Açıklama


AKDO’nun düzenlediği Biyofilik Mermer Bahçe Tasarım Yarışması’nın birincisi, PIN Architects tasarımı ‘Notch / Yarık’adlı mermer bahçe ve pavyonu yıl sonuna kadar Silkar Plaza’da görülebilecek.

AKDO’nun 40 yaş ve altındaki, Türkiye’de çalışan genç mimarlar için düzenlediği davetli yarışma organizasyonu sonucunda, mermeri mimari ve tasarım projelerine entegre eden Silkar Madencilik’in inovatif ürünü Akdolam kullanılarak geliştirilen Biyofilik Tasarım odaklı “Mermer Bahçe” tasarımlarının sergisi 3 Ağustos tarihinde Silkar Plaza’da bir açılışla izleyicisiyle buluştu. Davette yapı sektörü profesyonelleri ve mimarlar bir araya geldi. 

Nevzat Sayın, Han Tümertekin ve Brigitte Weber’in jüri üyeliğini yaptığı, Kerem Piker Mimarlık, Super Eight Studio, PIN Architects, Melike Altınışık Architects ve DM Architects’in finale kaldığı yarışmada, PIN Architects birinciliği ve üretim ödülünü kazanmıştı.  

Tasarımların hepsi Biyofilik Tasarımı Akdolam ürünleriyle izleyicilere deneyimletti

Üretilen ve sergi alanında montajı sağlanan PIN Architects tasarımı Notch / Yarık, Akdolam malzemenin doğal taş özelliğini, kompozit yapısını ve performans özelliklerini tasarım sürecine entegre eden, kütlesel, mimari ve taşıyıcı sistem olarak bir meydan okumaya dönüştüren ve aynı zamanda kullanıcı deneyimine odaklanan bir tasarım olarak sergideki yerini alıyor. Notch, Akdolam malzemeyi hem panel olarak, hem de yüksek dayanımından dolayı bir cephe malzemesi gibi kapsıyor. 

Diğer dört mimarlık ofisinin tasarımlarının maketlerinin yer aldığı sergide Melike Altınışık Architects bitki, mermer ve su üçlüsü arasında ortaya çıkan ve doğal ortamı yansıtan bir tasarımı ön plana çıkartıyor. Super Eight Studio’nun tasarımı ise aşırı yapılı çevrelerin içine vahşi bir doğal çevre ekleyerek ortaya çıkan kontrastı izleyiciye deneyimletiyor. Kerem Piker Mimarlık’ın tasarımına da doğal ışığın, taşın kalınlığının azaltılarak taşı yeniden yorumlamaya imkân tanıyacak şekilde kullanılması ilham veriyor. DM Architects tasarımında, mermer madeni görüntüsünün çağrıştırdığı küp figürleri, kübik bahçeye dönüşüyor.

Mermer Bahçe Sergisi Yıl Sonuna Kadar Gezilebilecek

Doğal yüzey ve dokuları yeni tasarım tipolojileriyle insani çevrelere getiren strateji ve inovasyona odaklanan Biyofilik Tasarım ve mermer üzerine panel ve etkinliklerle zenginleşecek sergi, yılın sonuna kadar gezilebilecek. 

Biyofilik Tasarım nedir?

Biyofilik Tasarım yaşadığımız, çalıştığımız ve öğrendiğimiz mekânların yenilikçi bir yolla tasarlanmasıdır. Biyofilinin bir uzantısı olarak biyofilik tasarım, doğal malzemeleri, doğal ışığı, bitkilendirmeyi, doğal görünüşleri ve doğal dünyanın diğer deneyimlerini çağdaş yapı çevresine taşıyor.  Doğal bir malzeme olarak mermer eşsiz ve doğal estetiğiyle insanoğlunun en eski inşa malzemelerinden birisidir. Aynı bloğun bir parçası olmasına rağmen her mermer plakası bir sonrakinden her zaman farklıdır. Bu şekilde mermerin renk ve dokularında bulunan çeşitliliği yaratan doğanın desenleri, farklı tonlarda geçiş ve gölgeler yaratarak mermer formlarında geniş bir yelpazede gerçek sanat eserleri oluşturur. Her parçayı ayırt edici kılan eşsiz renk ve desenlere sahip doğal taş, Biyofilik Tasarımı uygulamak için ideal bir yoldur. 

Gün-Saat

Ağustos 3 (Perşembe) 00:00 - Aralık 31 (Pazar) 00:00

X