Arkitera Yapı Malzemesi Ödülü 2017

şubat, 2017

10şub - 20ekişub 1000:00eki 20Arkitera Yapı Malzemesi Ödülü 2017

Daha fazla göster

Açıklama

Ödülün Amacı
Arkitera Mimarlık Merkezi tarafından verilecek olan Yapı Malzemesi Ödülü’nün temel amacı, performansı, üretiminde kullanılan malzemelerin özellikleri, standartlara uygunluğu, zamana ve dış çevre koşullarına dayanımı ve çevre etkisi ile fiziksel çevreye değer katan yapı malzemelerinin üreticilerinin onurlandırılmasıdır.
Ödülün Niteliği
Ödül, mimari projelere önemli katkısı olan ve Türkiye’de satış ağı bulunan ürünlere verilir.
Katılım Koşulları
Ödüle aday ürünün, seri üretimine son beş yıl içerisinde başlanmış olması gerekmektedir. Ürünün halen üretiminin devam etmesi ve Türkiye’de satış ağının bulunması gerekmektedir. Bir ürün, ödüle en fazla iki defa aday olabilir.
Değerlendirme
Seçici Kurul üyelerinin üretim sürecine dahil oldukları ürünler yarışmaya başvurabilir ancak, üretim sürecine dahil olan jüri üyesinin bu ürünün değerlendirilmesi sırasında oy hakkı bulunmaz.
Seçici Kurul
2017 yılında Seçici Kurul, aşağıda yer alan isimlerden oluşacaktır:
Hüray Erk
Önder Kul
Emre Kuzlu
Emir Uras
Jeyan Ülkü
Ödül Kategorileri*
1. Taşıyıcı Sistemler, Altyapı Bileşenleri, Kaba Yapı BileşenleriTaşıyıcı sistemi oluşturan tüm bileşenler, alt yapı bileşenleri, yapı elemanlarının gövde bileşenleri ve bunların oluşturulmasında kullanılan malzemeler bu kategoride değerlendirilir. (Örn: Prefabrike taşıyıcı elemanlar, drenaj sistemleri, tuğlalar, bloklar… vb.)
2. İnce Yapı BileşenleriKaba yapıyı tamamlayan bileşenler ve bunların oluşturulmasında kullanılan malzemeler bu kategoride değerlendirilir. (Örn: Çatı-cephe sistemleri, pencere-kapı sistemleri, mimari düşey sirkülasyon elemanları, iç bölme sistemleri, zemin-duvar-tavan kaplamaları, yalıtımlar, yapı kimyasalları… vb.)
3. Kullanıcı Konforunu Sağlamaya ve Gereksinimlerini Karşılamaya Yönelik SistemlerBina kullanıcılarının ısıl, görsel vb. konforunu sağlayan “aktif” sistemler ve hijyen, güvenlik vb. gereksinimlerini karşılayan sistemler ve bunların oluşturulmasında kullanılan malzemeler bu kategoride değerlendirilir. (Örn: Isıtma-soğutma-havalandırma-iklimlendirme sistemleri, yangın söndürme sistemleri, aydınlatma sistemleri ve armatürleri, sabit banyo ve mutfak bileşenleri… vb.)
4. Hareketli DonatılarBinada bulunan hareketli mobilyalar, elektrikli-elektronik eşyalar bu kategoride değerlendirilir. (Örn: Beyaz eşyalar, mobilyalar…vb.)
* Başvuru sahipleri hangi kategoriye başvurduklarını belirtilmelidir, belirtilmediği takdirde yarışma raportörlüğü başvuruyu kategorilendirme hakkına sahiptir. Jüri, değerlendirme esnasında yeni kategoriler ekleme hakkına sahiptir. Jüri, bir ürünü başvurduğu kategoriden başka bir kategoride değerlendirme hakkına sahiptir.
Değerlendirme Ölçütleri
Başvuruların değerlendirilmesinde aşağıdaki kriterlere uygunluk esas alınacaktır.
1. Ürün Geliştirme
Firmanın ürün geliştirme ile ilgili amacı, ürün geliştirme süreci ve yaklaşımı
Üretim aşamasında ve sonrasında ürüne yapılan testler ve sonuçları, deneme ve pilot üretim sürecine ilişkin bilgiler
2. Ürün Özellikleri
Ödüle Aday;
Ürünün tasarımında kullanılan malzeme ve bileşenlerin özellikleri (ilgili ölçümlere standartlara bağlı olarak)
Ürünün kullanım amacı
Ürünün kullanım kolaylığı ve kullanım olanakları*
Ürünün zamana ve çevre koşullarına dayanıklılığı
Ürünün kullanım yerine bağlı göstereceği performanslar
Ürünün yapısal özellikleri
Montaj, demontaj, taşıma, stoklama ve paketleme özellikleri
Ürünün uygulama kolaylığı ve uygulama olanakları
Ürünün ulusal ve uluslararası normlara, güvenlik standartlarına uygunluğu (ilgili standartlara uygun deney ve/veya ölçümlere göre)
Ürünün ergonomik özellikleri*
Enerji tüketimi, gürültü, titreşim gibi özellikleri
Ürünün çevreye duyarlılığı
Firmanın belirttiği rakip benzer ürünlerden farkı
Ürünün maliyeti (Sadece son kullanıcıyla karşılaşan ürünlerde bu madde göz önüne alınır.)
3. Kullanıcı Memnuniyeti
Ödüle aday ürün ile ilgili tasarımcı ve uygulayıcı memnuniyetinin ölçülmesi
Başvuru
Aday ürünler, başvuru yöntemi ile seçilir. Başvurular yalnızca ürün sahibi firma tarafından yapılabilir. Aşağıdaki maddeleri içeren başvuru dosyası, ödül sekreteryasına son başvuru tarihine kadar, dijital formatta gönderilmelidir.
Başvuru Formu: Başvuru formu doldurulup, word dosyası olarak gönderilmelidir.
Görsel Malzeme: Ürünü anlatan görseller, firma ve/veya ürün logosu, varsa video kayıtları ve broşürler dijital olarak gönderilmelidir. Ürüne ait en az 4 adet görsel ve firma ve/veya ürün logosu aşağıdaki teknik koşullara uygun olarak gönderilmelidir.
Çözünürlük: 300 dpi
Min. genişlik: 20 cm
Format: *.jpg
Ürün Örneği: Hacmi 0,03 m³’ü geçmeyen ürünlere ait örnek gönderilebilir. Bu ölçünün üzerindeki ürün örnekleri kabul edilmeyecektir. Ürün gönderimiyle ve geri alımıyla ilgili tüm ücretler başvuru sahibine-sahiplerine aittir. Ödül sonucunun açıklanmasının ardından 30 gün içerisinde geri alınmayan numuneler ve ürün örneklerinden Arkitera Mimarlık Merkezi sorumlu değildir.
2017 Yapı Malzemesi Ödülü başvuru formuna bu linkten ulaşılabilir.
2017 Ödül Takvimi
Başvuruların İlanı: 10 Ocak 2017
Son Başvuru Tarihi: 15 Eylül 2017
Kazananlar, ödül töreninde ilan edilecektir.
Katılım Ücreti
Ödüle başvuru için herhangi bir katılım ücreti alınmayacaktır.
Ödül
Ödül, ürüne verilen bir onur ödülüdür. Ayrıca, ileride ürün tanıtım ve reklam çalışmalarında kullanılmak üzere özel bir ödül logosu da ürüne verilir.
Gizlilik
Aday ürün sahibi firmaların başvuruları gizli tutulacaktır.
Ödül Sekreteryası
Arkitera Mimarlık Merkezi:
A: Cemil Topuzlu Cad. İş Bankası Blokları A Blok No:8 Dalyan – İstanbul – TürkiyeT: +90 216 355 07 22F: +90 212 310 29 05E: yapimalzemesiodulu@arkitera.com

Gün-Saat

şubat 10 (Cuma) 00:00 - Ekim 20 (Cuma) 00:00

X