Mimarobot - Hesap Makinesi

Mimari Proje ve Uygulama Bedellerini Hesaplayın

Taş ve Seramik Maliyeti


Taş ve Seramik Maliyeti


Malzeme + İşçilik

REKLAM ALANI

Reklam Vermek?

[[[[]],[[]],"and"]]
1 Step 1

2

[ field24 * field27 ]

[ field87 * field27 ]

[ field89 + field31 ]

[ field90 * field88 / 100 ]

[ field91 ]

[ field24 * field87 /100 ]

[ field92 / field93 ]

0.125

[ field139 + field34 ]

0.166

0.19

[ field82 * field24 ]


[ field28 + field111 ]

[ field124 * field27 * 100 ]


[ field93 * field94 ]


[ field134 - field131 ]


[ field125 * field127 / 100 ]


6.3


8.5


[ field108 + field55 ]


[ field108 + field55 ]


[ field133 - field132 ]

[ field139 + field34 ]

0.25

5

3.25

2.4

0

[ field158 + field144 + field152 ]

7.3

Mekan Eni (CM)
Mekan Boyu (CM)
Kat Yüksekliği (CM)
Kapı Kanat Adeti
Pencere Eni (CM)
Pencere Boyu (CM)
Kırım / Söküm ve Kara Sıva:Eskiyen Yüzeylerin Düzeltilmesi
Seçilen Malzemenin Türü:Kaplama Çeşidinizi Seçin
Zemin Malzeme Birim Fiyatı (TL / m2)your full name
Duvar Malzeme Birim Fiyatı (TL / m2)your full name

Duvar Oranı / Toplam Alan:

[ field94 ]

KADAR

Toplam Duvar Metrajı (M2):

[ field105 / 100 ]

M2

Toplam Zemin Metrajı (M2):

[ field93 / 100 ]

M2

Gerekli Duvar Derz Miktarı:

[ field139 * field154 ]

KG

Gerekli Zemin Derz Miktarı:

[ field34 * field154 ]

KG

Toplam Derz Miktarı:

[ field153 * field154 ]

KG

Gerekli Yapıştırma Harcı:

[ field153 * field155 ]

KG

Toplam Derz Maliyeti (2-3mm):

[ field156 * field129 * field160 ]

TL

Flex Yapıştırıcı Maliyeti:

[ field72 * field157 * field160 ]

TL

Duvar Kaplamasının Maliyeti:

[ field139 * field146 ]

TL

Zemin Kaplamasının Maliyeti:

[ field34 * field147 ]

TL

Yaklaşık İşçilik Bedeli: 

[ field53 * field153 * field160 ]

TL

GENEL MALİYET TOPLAMI:

[ field159 + field101 + field114 + field108 + field55 ] TL

keyboard_arrow_leftPrevious
Nextkeyboard_arrow_right
Hatırlatma: Taş ve seramik uygulama hesap tablosu, 2024 senesinin malzeme ve işçilik fiyat ortalamaları baz alınarak oluşturulmuştur. Ortalama ebattaki bütün şantiyeler için güvenle fiyat analizi yapmanızı sağlar. Kaplanacak yüzey metrajınız çok düşük ise (ör. 30m2'den az) işçilik fiyatını tablodakinden daha yüksek öngörünüz. Ya da tam aksine metrajlarınız çok yüksek çıkıyorsa (ör. 300m2'den fazla) metraj çapınıza oranla, hem işçilik hem de malzeme fiyatlarında bir miktar düşüş olabilecektir. 'Hesaplarıma Dön' butonuna tıklayarak, diğer iş kalemlerinizin maliyetlerini de hesaplayabilirsiniz.


GENEL BİLGİ

Mutfak ve banyolar gibi ıslak zeminli mekanların yer ve duvar kaplamalarında genellikle sert yüzeyli ve temizliği kolay kaplama malzemeleri tercih edilir. Bütçe doğrultusunda seramik, traverten, doğal taş veya mermer arasında seçim yapılır. Üç farklı seramik tipi vardır.
1. Yer seramikleri zemin kaplamalarında kullanılır. Duvar seramiklerine göre çok daha dayanıklı ve ağırdır. Yüksek derecede fırınlanarak üretildiğinden sağlamdır. Sert hava koşulları, darbeler ve soğuktan kolay etkilenmez.
2. Duvar seramikleri yer karolarına göre daha hafif ve narindir. Darbelere, soğuğa ve dış etkenlere fazla dayanıklı olmadığından sadece iç mekanlarda kullanılmalıdır.
3. Porselen seramikler ise görüntü itibari ile doğal taşa benzer. Seramiklerin en dayanıklısıdır. Su emmez, leke tutmaz ve güneş ışığından etkilenmez. Dış mekan yer ve duvar kaplamalarında tercih edilir. Zeminlerde zaman zaman karşılaştığımız kayma riskine karşı da kullanılabilecek bir malzemedir. Yüzeyi şeffaf koruyucu cila ile kaplı olan türleri daha parlaktır. Mat ve doğal görünümlü olanları da vardır. Yer ve duvar seramiklerinden daha pahalıdır.
Traverten yer altı sularındaki erimiş kalsiyum karbonatın, çok ince katmanlar halinde kayaların üzerine çökmesiyle oluşur. Aşınmaya karşı dirençli olması, dış koşullara dayanıklılığı ve bakım gerektirmemesi nedeniyle tercih edilir. Zeminlerde, duvar kaplamalarında ve dış cephe döşemelerinde kullanılabilir. Küçük traverten parçacıklarından oluşan fileli kaplamalara patlatma adı verilmiştir. Genelde mutfak tezgah arasında veya tuvaletlerde dekor olarak kullanılır. Patlatma blok kesim malzemelerin firelerinin değerlendirilmesi sonucu ortaya çıkmış bir üründür. Hayli dekoratif olan bu malzemenin yüzeyi eskitilmiş olanı da vardır. Travertenin doğal hali gözeneklidir ve cilalanmaz ise leke tutar. Uzun seneler keyifle kullanmak için mutlaka gözeneklerin dolgu ile kapatılması ve yüzeyin cilalanması gereklidir. Dolgunun, seçilen taşın desenine ve rengine uygun olması önemli bir detaydır. Traverten yüzeyinin aşındırıcılarla yarı mat hale getirilmesine honlama denir. Honlanmış yüzeyler mat ve natürel bir görüntü elde etmemizi sağlar ancak cilalı yüzey kadar da bakımı kolaydır. Taş kenarlarının hafifçe kırılması ve yüzeyinin aşındırılarak eskitilmiş antik bir doku kazanmasına fırçalamalı kenar kırma denir.
image
image
Granit, quartz, bazalt, andezit ve kayrak taşı gibi doğal taş kaplamaların da kalınlığı aynı traverten gibi genelde 3cm kadardır. Cilalı veya cilasız tabakalar mevcuttur. Standart ölçülere göre kesimi önceden yapılmış kaplamalardan satın alınabilinir. Veya bütün plaka siparişi verilirse, tabakaları istenilen ölçülere göre atölyede kestirmek gerekir. Süpürgelik konusu da unutulmamalıdır. Dış mekan zemin uygulamalarında kenarlardaki birleşim pürüzlerini gizleyebilmek için seçilen kaplamanın süpürgeliğinden hazırlatmak gerekir. Süpürgelik fiyatı metretül üzerinden hesaplanır. Doğal taş uygulamalarında toz yapıştırıcılar veya mermer silikonu kullanılır. Açık tondaki taşlar için beyaz toz yapıştırıcı daha uygundur. Yapıştırma harcının kıvamı ise mutlaka yoğun ve topaksız olmalıdır.
Mermer kalsit ve dolomit granüllerinin yüksek basınç ve ısı altında tekrar kristalleşmesi sonucu oluşur. En çok tercih edilen mermer plaka yüzey işlemi cilalı yada honlu olandır. Cilalı yüzeyler gösterişli durur. Ancak kaygan olduklarından zeminden çok duvarlarda kullanılır. Islak zeminlerde ise honlama işlemi görmüş, yarı mat mermer plakalarını kullanmak uygundur. Standart mermer plaka kalınlığı 2cm veya 3cm ölçülerindedir. Taşın üzerindeki doğal çatlak, damar ve kusurlar azaldıkça kalitesi artar. Mermerin renk çeşitliliği zengindir. Saf beyazdan hematit kırmızısına, limonit sarısından kahve tonlarına ve yeşilden onyx siyahına kadar pek çok değişik tonu vardır. Fiyatlar taşın kalitesine ve renk tonuna göre değişkenlik gösterir. Genelde taş rengi koyulaştıkça fiyat artar.
  • Mimarobot - Hesap Makinesi
  • Mimarobot - Hesap Makinesi
  • Mimarobot - Hesap Makinesi
  • Mimarobot - Hesap Makinesi
  • Mimarobot - Hesap Makinesi

Tasarım: Mimarobot Ltd.
Tüm Hakları Saklıdır © 2024