Walt Disney Konser Salonu

Walt Disney Konser Salonu

Okuma Süresi: 1 dak

 

Frank Gehry’nin eseri olan Walt Disney Konser Salonu, ABD’nin Kaliforniya eyaletindeki Los Angeles şehir merkezinde yer alan bir konser salonudur. Los Angeles Müzik Merkezine ait üçüncü salon olan Walt Disney Concert Hall’ın tam adresi 111 South Grand Avenue, Los Angeles’dir. Hope Street, Grand Avenue, 1st Street ve 2nd Street caddelerinin kesiştiği bölgede yer alan bu konser salonunun en büyük fonksiyonu 2.265 kişiyi ağırlayabilmesidir. Bir çok başka yan hizmetleri de sunabilen bina, aynı zamanda Los Angeles Filarmoni Orkestrasına ve Los Angeles Büyük Korosuna ev sahipliği yapmaktadır.

Disney Konser Salonunda tümüyle paslanmaz çelik kullanılmıştır. Görünüşe göre tasarım, kullanılan malzemenin ayrıcalıklarından sonuna kadar yararlanmıştır. Burada belli bir abartıya ihtiyaç duyulmaktadır. Walt Disney ve Los Angeles’taki konumu, mimari fazlalıkları uygun hatta kaçınılmaz kılmaktadır. Böylece bu yapı, Gehry’nin daha sonraki yapılarına fikir babası olmuştur. Binalar buruşturulmuş paketlere, yığınlara, tepelere, çağlayanlara ve dalgalara dönüşmektedir. Burada, malzemelerin ve nesnelerin kendi kendilerini düzenledikleri kişisel olmayan ve spontane bir proje olmanın avantajlarından faydalanılmıştır.

Burada ironik olan, dış dünyada şekilsiz olarak tanımlanabilecek bir formun aslında bir fikirden yola çıkmış olmasıdır. Yarışmalar, binlerce maket çalışması, uzun hazırlık dönemi, finansal çalışmalar ve inşaat sonucunda ortaya çıkan Konser salonu, Uyuyan güzel’in kalesini andırmaktadır. Senfoni orkestrasının akustik mükemmelliği, Minoru Nagata ve Yasuhia Toyota tarafından yapılan maketlere dayanmaktadır. Bu deneyimler, Frank Gehry’nin gözlemleri, lazerler ve bilgisayarlarla yapılan binlerce test ve Zubin Mehta, Pierre Boulez, Simon Ratte gibi müzisyenlerin kulakları ile pekiştirilmiş ve ortaya Disney Konser Salonu çıkmıştır. Fakat yeniden dış görünüşüne dönersek, süreksiz görünüşleri ve kesitleri ile bu salon ne tür bir nesnedir. Yapının arkasında yükselen ve kendi bütünlükleri içinde hapis olmuş nispeten daha ayık durumdaki gökdelenlerle kıyaslandığında bu yapının gizli anlamı, Mickey Mouse’tan bile bir mimarlık yaratılabileceği hissini uyandırmaktadır- üstelik birde içeride Fantasia’nın müziğini duymaya başladığımızı düşünsenize… Yine de 274 milyon dolarlık maliyeti duyulduğunda, yapının sunduğu bütün özelliklerin niteliği ve gerçekliği hissedilmiş oluyor. Frank Gehry, kendi yapısının tıpkı Berlin Flarmoni gibi gerçek bir müzik aletine dönüşmesini dilediğini belirtmektedir.

Işığı yansıtarak günün her saatinde farklı etkiler doğuran paslanmaz çelikle kaplı yüzeyi, yapının dikkat çeken özellikleri arasında. Yapının bir başka özelliğide, lobisinin her zaman kamuya açık olması. Ana girişi merdivenini çıktıktan sonra ulaşılan bu mekan, sadece entellektüel sanat camiasına ev sahipliği yapan diğer konser salonlarının aksine günlük hayatın bir parçası olarak kullanılabilmesine olanak tanıyor.


Etiketler:
Bu Wiki'yi Faydalı Buldunuz mu ?
Hayır
Okunma: 38493
Önceki: Unité d’Habitation
X
X