Unité d’Habitation

Unité d’Habitation

Okuma Süresi: 1 dak

 

Unité d’Habitation Le Corbusier tarafından, hem ressam hem de mimar olan Nadir Afonso’nun da işbirliği ile, modernist stilde tasarladığı konut işlevi gören yerleşim birimleridir. Bu tasarım fikri ile Avrupa’nın birçok yerinde Unité d’Habitation ismi altında inşaatlar gerçekleşmiştir.

Unité d’Habitation grubu içinde yer alan ve aralarında en ünlüsü Cité Radieuse Fransa’nın Marsilya şehrinde 1947 ile 1952 tarihleri arasında inşa edilmiştir. Le Corbusier’nin en tanınmış çalışmaları arasında yer alan bu tasarım Brutalist mimarlık stiline ve felsefesine oldukça önemli etkileri olmuştur.

Le Corbusier tarafından tasarlanan ve Shadrach Woods ile George Candilis’in katkılarıyla inşa edilen Cité Radieuse Binasında 337 apartman dairesi oniki kata yayılmıştır. Binada mağazalar, spor ve sağlık merkezleri, eğitim birimleri ve bir otel de yer almaktadır. Düz ve yürünebilen teras çatısında ise toplanma alanı, koşu parkuru ve bir havuz da mevcuttur.

Yapıya yaklaşırken, etraftaki geniş bahçede bulunan dev ağaçlar sebebiyle ilk olarak yalnızca ağaçlar üzerinde yükselen renkli balkonlar farkedilir. Binanın yanına yaklaşınca, birden bire beliren beton yapı, brütal görüntüsü ile insanda sert bir etki bırakır. Cepheleri doğu batı yönüne açılacak şekilde düzenlenmiştir. Kuzey ve güneyindeki dar cepheler ise hiç bir açıklık bırakılmaksızın brüt beton ile kaplıdır.

Dev yapıyı ayakta tutan değişik bir taşıyıcı kolon sistemi vardır ve binayı zeminden kopukmuş gibi gösterir. Kuzey cephesinde belirli bir kota kadar çıkan brüt betondan yapılmış merdiven ise tasarıma bütünlük katan ve dikkat çeken bir mimari öge olarak tanımlanır.

Dünyanın her yerinde kendinden izler bırakmış olan bu benzersiz konut projesinin temel özellikleri:

-Zeminin boşaltılarak yeşil alanların ve ortak kullanım alanlarının arttırılması.

-Çatıların teras çatı yapılarak ortak kullanıma açılması.

-İki kata birden hizmet verebilen koridorlar.

-Atina Kartası ilkelerinin uygulanması.

-Farklı işlevlerin birbirinden ayrılmış olması.

-Lineer bağlantı kullanımı.

-Prefabrike üretime uygun modüler bir tasarım.

-Asal renklerin kullanımı.

-Modulor’un kullanımı.

Unité d”Habitation şüphesiz, 20. yüzyılın en etkili konut tasarımlarından biri. Etkisini hissetmek için Unité’nin çatısından Marsilya kentinde ufka kadar dağılmış taklit konut kulelerine bakmak yeterli. Bu projelerin çoğu Le Corbusier’nin fikirlerinden esinlenmiş ögeleri içerisinde barındırıyor. Pilotilerle yaratılmış boş zeminler, dikey formlar, sert dokulu beton, heykelimsi giriş saçakları ve çatı bahçeleri…


Etiketler:
Bu Wiki'yi Faydalı Buldunuz mu ?
Hayır
Okunma: 45293
Önceki: Turning Torso
Sonraki: Walt Disney Konser Salonu

REKLAM ALANI

Reklam Vermek?
X
X