Tadao Ando

Okuma Süresi: 1 dak

 

Tadao Ando (d. 13 Eylül 1941, Osaka), yapılarında öne çıkan brüt beton kullanımı, tasarımlarında başarı ile kullandığı ışık ve gölge oyunları ile ün kazanmış Japon mimardır.

Tadao Ando gençlik yıllarında ilkin profesyonel boksör olarak çalışmıştır. 1969’da mimarlık alanına yönelmeden evvel maragozluk yapmıştır.

Mimarlar arasında pek de sık rastlanmayan bir yolla, bütünüyle kendi kendini eğitmiş olan Ando, bugüne kadar mimarlık disiplininin en saygın dört ödülünü kazanmış olan tek mimardır. Bu ödüller Carlsberg Mimarlık Ödülü, Pritzker Ödülü, Praemium Imperial ve Kyoto Ödülüdür.

Betonu yalın bir biçimde kullanışı ve ışığa doku kazandırmadaki engin yeteneğinden dolayı Tadao Ando, dönem dönem Louis Kahn ve Le Corbusier ile karşılaştırılmıştır.

Tadao Ando’nun mimari yaklaşımı modernizm ile bağdaşsa da, uzamsal kapsamı stratejik olarak ele alışı ve doğayı işleyişindeki saygılı tutumuyla Japon gelenekselciliğinin güçlü bir yönünü içinde barındırmayı da sürdürmektedir.

Eleştirmenlerce ‘düşey hareketin şairi’ olarak alkışlanmış, yapıtları ‘topraktan çıkma mücadelesi veren – land art’ (toprak sanatı) olarak tanımlanmıştır.

Mimarlık eğitimi almamış olmasına rağmen 20. ve 21. yüzyılın en önemli mimarlarından biri olmuştur.

Tasarımları bazı kuramcılara göre Modern Mimarlık’ın yeni bir yorumu, bazılarına göreyse yalnızca birer Modernizm eklektisizmidir.

Daha çok beton, su, cam, peyzaj ve günışığı ile yaptığı kompozisyonlar Japon minimalizmini, Avrupa ve Amerika’da ortaya çıkmış olan modern mimariyle bir araya getirerek uluslararası modern mimarlığa yeni bir boyut kazandırmıştır.

Tadao Ando, 1995’de mimarlığın Nobeli sayılabilecek Pritzker Mimarlık Ödülü’nün sahibi olmuştur.

Bunun yanı sıra sayısız farklı ödülle birlikte, en son UIA 2005 altın madalyasının sahibi olmuştur.


Etiketler:
Bu Wiki'yi Faydalı Buldunuz mu ?
Hayır
Okunma: 16630
Önceki: Santiago Calatrava
Sonraki: Zaha Hadid

REKLAM ALANI

Reklam Vermek?
X
X