Santiago Calatrava

Okuma Süresi: 1 dak

 

Santiago Calatrava (d. 28 Temmuz 1951) uluslararası üne ve ödüllere sahip Valencia doğumlu İspanyol mimar, inşaat mühendisi, heykeltıraş ve ressamdır.

Dünyanın önde gelen mimarlarından birisi olup Zürih, Paris ve Valencia’da ofisleri vardır.

Santiago Calatrava, İspanya, Valencia’da bir mezra olan Benimámet’te dünyaya geldi. Valencia Sanat Okulu ve Valencia Mimarlık Okulunda eğitim aldı.

1975 yılında mezun olduktan sonra İsviçre’nin Zürih kentinde yer alan İsviçre Federal Teknoloji Enstitüsüne inşaat mühendisliği üzerine doktora çalışması yapmak için kayıt oldu.

1981 yılında “On the Foldability of Space Frames” adlı doktora tezini verdikten sonra mimarlık ve mühendislik alanında çalışmalara başladı.

Calatrava’nın ilk dönem tasarımları daha çok köprü ve tren istasyonları tasarımı ağırlıklıdır. Bu projeleri ile inşaat mühendisliği projelerine dünya çapındaki prestijini arttırmıştır.

1992 Olimpiyat Oyunlarının gerçekleştiği İspanya’nın Barcelona şehrinde yer alan Montjuic Radyo Kulesi (1991) kariyerinde bir dönüm noktası olmuştur. Bu eserin getirdiği ün ile birçok farklı ülkede ve de proje dalında çalışma fırsatını elde etmiştir.

Milwaukee Sanat Müzesi’nin bir parçası olan Quadracci Pavilyonu (2001) Calatrava’nın ABD’deki ilk projesidir.

İsveç’in Malmö kentinde yer alan Turning Torso (2005) adlı 54 katlı dönen gökdelen ile Calatrava’nın tasarladığı ilk yüksek katlı kuledir.

Calatrava’nın devam eden çalışmaları arasında New York City’deki yeniden inşa edilmeye başlanan Dünya Ticaret Merkezi projesinin hemen yanında yer alan Dünya Ticaret Merkezi Ulaşım Merkezi de vardır.

Calatrava’nın tarzı inşaat mühendisliği ile mimarlık arasında köprü olarak nitelendirilmektedir. Bu bağlamda Modernist İspanyol mimarlar olan Félix Candela ve Antoni Gaudí’nin izinden devam etmektedir. Ayrıca tasarım tarzı son derece kişisel gözlemlere dayalı olup birçok formu insan vücudu anatonomisinden ve doğadan esinlenmektedir.

Mimarlık ve inşaat mühendisliği kariyerine ek olarak Caltrava aynı zamanda resim yapıyor ve heykeller tasarlıyor.

Calatrava’nın eserleri Almanya, İngiltere, İspanya, İtalya ve diğer ülkelerde de sergilendi.


Etiketler:
Bu Wiki'yi Faydalı Buldunuz mu ?
Hayır
Okunma: 16235
Önceki: Richard Meier
Sonraki: Tadao Ando

REKLAM ALANI

Reklam Vermek?
X
X