Rosenthal CAC

Okuma Süresi: 1 dak

 

Ünlü mimar Zaha Hadid tarafından tasarlanmış olan Rosenthal Çağdaş Sanatlar Merkezi, ABD’nin Ohio eyaletinin Cincinnati şehrinde yer alan bir sanat merkezidir.

Bu yapı, CAC (Contemporary Arts Center) isimli sanat kurumunun yeni merkezinin bulunduğu yerdir. Sanat merkezinin en önemli maddi destekleyicilerinden olan Lois Rosenthal ve Richard Rosenthal adına adanmış olan bu projenin inşaatına Mayıs 2001’de başlanmıştır ve sadece iki senelik bir sürede, yapı 2003 yılının baharında tamamlanmıştır.

Rosenthal Çağdaş Sanatlar Merkezi, Zaha Hadid’in ilk uygulanmış tasarımı olması açısından oldukça önemlidir. New York Times gazetesinin mimarlık eleştirmenlerinden birisi olan Herbert Muschamp bu tasarımı ‘Soğuk Savaş’tan beri tamamlanmış en önemli Amerikan yapısı’ olarak nitelendirmiştir.

Masif kütleleriyle bağımsız ve etrafına kapalı büyük bir heykeli andırır. Formu ve kurgusuyla bina, Zaha Hadid mimarlık bürosunun imzası haline gelmiş ve kendisine has özgün çizgisini tamamen yansıtmaktadır. Bunun yanında müze, foksiyonu ve yaklaşımıyla olduğu kadar, görüntüsüyle de şehir içinde bir çekim noktası olacak biçimde tasarlanmış.

Zaha Hadid modern sanatın birçok formda, yaklaşımda ve hatta boyutta gerçekleşen bir sanat olduğunu, dolayısıyla modern sanatı sergileyecek galerilerin de birbirinden farklı olmaları gerektiğini düşünerek bu tasarıma hayat vermiştir. Sonuç olarak galerileri, uzunlukları, yükseklikleri ve aydınlatmaları farklılık gösteren değişik kütleler oluşturarak binanın genel konseptini şekillendirmiştir.

Rosenthal Çağdaş Sanatlar Merkezi’ndeki sirkülasyon çözümü da oldukça dikkat çekici. Dikey sirkülasyon müzenin arka duvarına boyunca ilerleyen merdiven ve rampalarla sağlanıyor, zik zak oluşturan merdivenler zeminden en üst kata ulaştırıyor kullanıcıyı. Her bir merdiven kolu, dövme çelik konstrüksiyonlar ile yapılmış ve siyaha boyanmış. Yapının içinde ise çarpıcı etki yaratan merdivenlerin her biri, çatıda oluşturulmuş tavan pencereleriyle aydınlanıyor. Bu da tüm iç mekanı baştan aşağı saran bir ışık sağlarken, yapının son derece etkileyici bir aydınlatma özelliğine sahip olmasına olanak tanıyor.

Rosenthal Çağdaş Sanatlar Merkezi hizmete açıldığında Zaha Hadid, Amerika’da sanat merkezi tasarlayan ilk kadın mimar olmuştur.

Proje Bilgileri:

  • Oturum alanı: 1.000 m2
  • Toplam alan: 7.400 m2
  • Kat adeti: 7
  • Maliyeti: 34 milyon Amerikan doları
  • Aldığı ödüller: 2004 Britanyalı Mimarlar Kraliyet Enstitüsü (RIBA) Ödülü ; 2005 Amerikan Mimarlık Ödülu (Chicago Athenaeum tarafından)

Etiketler:
Bu Wiki'yi Faydalı Buldunuz mu ?
Hayır
Okunma: 13315
Önceki: Petronas Kuleleri
Sonraki: Seattle Merkez Kütüphanesi

REKLAM ALANI

Reklam Vermek?
X
X