Johnson Evi

Okuma Süresi: 1 dak

 

ABD’nin New Canaan şehirinde bulunan ve ‘Cam ev’ (Glass House) olarak bilinen Johnson evi, mimar Philip Johnson’un 1949 yılında kendisi için tasarladığı ünlü bir mimari eseridir. Dış cephesinde ağırlıklı olarak cam kullanılan bu deneysel yapı, yapıldığı senelerden beri hep dikkatleri üzerine çekmeyi bilmiştir. Bu proje hem Philip Johnson ve yardımcısı Richard Foster için, hem de modern mimarlık alanında etkileri oldukça yaygın bir tasarımdır. Yapı minimal taşıyıcı, geometri, oran ve şeffaflık/yansıtma kavramları üzerinde ilginç deneylerin yapıldığı bir proje niteliğindedir. Yapının çevresinde Philip Johnson’un tasarladığı diğer tasarımlar yer alır.

Yapı çoğunlukla dış dünyaya kapalıdır. Philip Johnson’a ait olan ve duvarlarla çevrili bir arazide yer alan Cam Evi bir göletin tam karşısında yer alır. Cam Evi’nin dış cephesi kömür rengi çelik ve camdan oluşmaktadır. Tuğladan oluşan yer döşemesi dışarıdan birkaç cm yüksekliktedir. İç mekan tamamen açık olup, mekanlar birbirlerinden ceviz ağacından yapılmış dolaplar ile ayrılmaktadır. Mekanın içinde tavana ulaşan tek inşaat malzemesi banyonun duvarlarını oluşturan tuğlalardır. Yapının ilham kaynağı 1920’li yıllardaki Alman mimarların ortaya attığı ‘Glasarchitektur’ yani cam mimarisidir. Bu tasarım fikrine göre yapının çevresindeki doğa, yapının içinde adeta duvar kağıdı işlevini görür. Cam Evi çoğunlukla Mies van der Rohe’nin tasarladığı Farnsworth Evi ile karşılaştırılır.

2005’te, 98 yaşındayken ölen Johnson, evi ve kurulu olduğu 47 dönümlük araziyi, 1986 yılında Ulusal Tarih Koruma’ya (National Trust for Historic Preservation) vasiyet olarak bırakmıştı. Philip Johnson yıllar boyunca, burada sanat küratörü ve koleksiyoncusu partneri David Whitney ile yaşadı ve yaşadığı süre boyunca da evine ufak kısımlar ya da binalar eklemeyi ihmal etmedi.

190,000 metrekarelik alana yayılmış Johnson arazisinde Cam Evi’ne ek olarak misafirleri için tasarladığı Misafir Evi (1949-1950), Pavyon (1962), Resim Galerisi (1965), Heykel Galerisi (1970), Çalışma Odası (1980), Hayalet Evi (1982), Kirstein Kulesi (1985) ve Geçit Evi (Da Monsta, 1995) yer alır. Yer altına inşa edilmiş olan resim galerisi Agamemnon’un mezarlığını anımsatan bir geçite sahiptir. Resimler üzerlerine halı kaplanmış ve dönebilen üç adet panelin üzerinde sergilenmektedir. Hayalet evi ise eski bir ahırın temelleri üzerine dikenli telli çiftlerin monte edilmesi ile inşa edilmiş olup içinde bitkiler ekilmiştir.


Etiketler:
Bu Wiki'yi Faydalı Buldunuz mu ?
Hayır
Okunma: 18818
Önceki: Hong Kong Havalimanı
Sonraki: La Sagrada Familia

REKLAM ALANI

Reklam Vermek?
X
X