Hong Kong Havalimanı

Hong Kong Havalimanı

Okuma Süresi: 1 dak

 

1998’e kadar Chek Lap Kok, Hong Kong’un batı sularında çıplak ve önemsiz bir adaydı. Ekonomik faaliyetin Pearl Nehri Deltası boyunca kaymasıyla, Lantau’nun kuzey tarafında Chek Lap Kok’a doğru gelişmenin ekonomik anlamda mantıklı olduğu düşünüldü. Ancak, kalkınmanın konut sakinleri için çevresel sürdürülebilirliği veya yaşam kalitesini dikkate almayan bir yama çalışması şeklinde gerçekleşeceğinden her zaman endişe edildi.

Mimar Norman Foster tarafından tasarlanan Hong Kong Uluslararası Havalimanı (Chek Lap Kok Airport), 1925 yılından beri kullanılan Kai Tak Havaalanının artan ihtiyaçlara cevap verememesi nedeniyle 1998 yılında hizmete açıldı. Uluslararası havalimanı, Hong Kong’un Chek Lap Kok bölgesinde yer alır ve 90 havayolu şirketine hizmet vermekte olup; 150’den fazla şehire uçuş imkânı sağlamaktadır.

Kargo trafiği açısından, dünyanın en yoğun havalimanıdır. Yolcu açısından ise, 2014 verilerine göre 63,148,379 yolcu ile yine dünyanın en işlek havalimanları arasında yer almaktadır. Havalimanında toplam iki yolcu terminali bulunmaktadır. İki terminal arasındaki transfer yolcu taşıma treni ile yapılmaktadır.

Hong Kong havaalanı 1998’de açıldı. Köprüler, otoyollar, Airport Express demiryolu ve geniş arazi ıslahını içeren muazzam bir altyapı programının merkeziydi.

Binanın inşaatını mümkün kılmak için, cok kısa bir sürede denizi doldurarak inşaa etmek gerekmiştir. Ada orijinal alanının dört katına genişletilmiştir. Bagaj taşıma, çevre hizmetleri ve ulaşım için tüm teknik ekipmanların ana yolcu binasının altındaki servis binası, doğal aydınlatma kullanımı ve entegrasyonu ile hafif bir çatı kanopisi ile karakterizedir.

Gün ışığında terminal binası şehre muhteşem bir giriş kapısı oluşturur. Gelen veya giden yolcular için, rotalar okunaklı ve yönlendirmesi basittir. Yolcular, bir taraftaki arazinin ve diğer taraftaki su ögesinin yarattığı farklı etmosferi sürekli olarak deneyimler ve uçakların kalkış ve iniş anlarını görebilmektedir.

Havalimanını sorunsuz bir şekilde erişilebilir kılmak için en uzun çift katlı asma köprülerden, 6 mil uzunluğundaki masif sualtı tünellerinden, 22 mil uzunluğundaki otoyollardan ve köprülerin altındaki güverte altı raylarından birini inşa etmek gerekti.

Böylece, şehir ve havaalanı arasındaki tüm tren yolculuğu sadece yirmi dakika içinde tamamlanabilir hale geldi.

Terminal binası, dünya çapındaki havaalanı planlamacıları tarafından benimsenen bir model olan Stansted Havalimanı’nda öncülük eden bir konsepti derinleştirip genişletmiştir. Hong Kong Havalimanının 2040’a kadar yılda seksen milyon yolcu taşıması bekleniyor ki bu veriler, Londra’daki Heathrow veya New York’un JFK havaalanlarının kapasitesine eşdeğer.

Proje Bilgileri:
Proje: Chek Lap Kok Airport
Mimar: Foster and Partners
Yer: Chek Lap Kok Adası, Güney Çin Denizi, Hong Kong’dan 16 mil
İnşaat Süresi: 1992-6 Temmuz 1998
Operatör: Havaalanı Otoritesi Hong Kong
Mühendislik ve Geliştirme stratejisi: Mott MacDonald Group


Etiketler:
Bu Wiki'yi Faydalı Buldunuz mu ?
Hayır
Okunma: 63840
Önceki: Farnsworth Evi
Sonraki: Johnson Evi

REKLAM ALANI

Reklam Vermek?
X
X