Frank Gehry

Okuma Süresi: 2 dak

 

Frank Owen Gehry (gerçek ismi Ephraim Goldberg), 28 Şubat 1929 Toronto doğumlu mimar ve tasarımcıdır.

1929’da Kanada’da Toronto, Ontario’da doğmuş, University of Southern California ve Harvard’da mimarlık eğitimi aldıktan sonra 1963 yılında Frank O. Gehry and Associates adıyla kurduğu şirkette mimarlık pratiğine başlamıştır. 1979’da firmanın adı Gehry & Krueger inc. olarak değişmiştir.

Meslek yaşamı boyunca mimarlık çizgisi ticari bir pratik olmaktan çıkıp, sanatsal olarak yönlenen bir atölye çalışmasına kaymıştır. 1970’lerin sonlarında mimari uslubu dekonstrüktivizmin ana temellerine dayanmaya başlamıştır. Yapılar yaratmak yerine özgün ve fonksiyonel heykeller  tasarlar. Büyük ölçekli kamusal yapılar da klasik mimarlık temalarını işleyerek bu heykelsi anlatımı ile başarı kazanmıştır.

Yakın geçmişte, dokunaklı eğrisel formlar ile dekonstrüktivist çizgisini birleştiren belirgin eserlere imza atmıştır.

1997’de tasarladığı Bilboadaki Guggenheim müzesi ile 1987 ile 1989 yılları arasında tasarladığı Vitra Design museum bu eserlerdendir.

1990 yılında Pritzker mimarlık ödülünü, 1999’da American Institute of Architects altın madalyasını almıştır.

Malzemeleri ve dışavurumcu, fark edilir formları yenilikçi bir tarzda kullanan Frank Gehry en popüler çağdaş Amerikan mimarları arasında gösterilir. Gehry’nin erken dönem yapıtları her zaman temel aldığı şehir olan Los Angeles’ın hızlı gelişmesi ve yapaylığından esinlenmiştir.

Kontrplak, tel örgü çit ve oluklu metal gibi sıradan malzemeleri, aralarında çoğunlukla Dekonstrüktivist akımla ilişkilendirilen çok sayıda evin de bulunduğu, Kübist esinli yapılar yaratmak için bir arada kullanmıştır. Büyük projelere kaydıkça yapılarında eğri çizgiler giderek artmıştır. Daha sonraki yapıtları dalgalı çizgili Dekonstrüktivist öğeleri kapsar.

Gehry’nin firması, pek çoğunda yüksek teknoloji ürünü malzemelere yer verilen yapılarının tasarımı ve yapımında uzay gemileri endüstrisinden alınan yazılımların kullanılmasına öncülük etmiştir. Yapıtları her ne kadar farklı akımlarla bağlantılar taşısa da aynı anda Klasik temalar ve şiddetli bir Modernizm’den beslenen seçkin bir kişisel üslup yaratmayı başarmıştır. En yeni yapıtları Guggenheim Müzesi Bilbao’da kullanılanlar gibi metalikyüzeylerden uzaklaştığını gösterir. Böylesi heykelsi metal tasarımlarıyla kazandığı üne karşın başka malzemeler kullanarak aynı ölçüde karmaşık biçimlere ve çizgilere sahip binalar üzerinde çalışmaktadır.

Gehry’nin yapıları çevrelerini görünümlerinin tanımlayıcıları olarak yükselmektedir. İçinde yer aldıkları ortamlarla birleşmek ya da onları yansıtmak yerine onları yeniden tanımlamaktadır. Gehry’nin mimarlığı öylesine ün kazanmıştır ki dünyanın çeşitli şehirleri turizmi teşvik etmek için ona siparişler vermektedir. Popülaritesine ve sipariş bolluğuna karşın Gehry aynı zamanda bazen yerel mimari geleneklere ve iklime karşı duyarsız olmakla eleştirilmektedir. Bazı cüretkar yapılarında kusurlu tasarımlar ve mühendislikten kaynaklanan sorunlarla karşılaşılmıştır.

Ünlü mimar, 1947’den itibaren Los Angeles, Kaliforniya’da yaşamaktadır. Mimaride Dekonstrüktivizmin öncü uygulayıcılarından biridir ve yaşayan en önemli mimarlardan sayılmaktadır. Mimarlık tarihinde Frank Gehri ve çalışmaları, mimarın tasarımı ile birleştiği çarpıcı bir örnek olarak anılmaktadır.

Eserlerinden bazıları:

Dans Eden Ev
Gehry Tower
Guggenheim Müzesi Bilbao
Jay Pritzker Pavyonu
Santa Monica Place
Suna Kıraç Kültür Merkezi
Stata Merkezi
Vitra Design Museum
Walt Disney Concert Hall
Weisman Art Museum
Der Neue Zollhof, Düsseldorf, Almanya
Weisman Art Museum
Dans Eden Ev, Prag
Guggenheim Müzesi Bilbao, Bilbao, İspanya
DG Bank
Walt Disney Concert Hall, Los Angeles, Kaliforniya, ABD
Stata Merkezi, M.I.T., Cambridge, ABD
Stata Merkezi, M.I.T., Cambridge, ABD
Weatherhead School of Management’ın ana binası olan Peter B. Lewis Building,
Peter B. Lewis Building iç mekanı
Fish Dance, Kobe


Etiketler:
Bu Wiki'yi Faydalı Buldunuz mu ?
Hayır
Okunma: 69717
Önceki: Antoni Gaudí
Sonraki: Frank Lloyd Wright

REKLAM ALANI

Reklam Vermek?
X
X