Dömi Klasik

Okuma Süresi: 1 dak

 

Dömi Klasik, fransızcadan gelme bir terimdir (demi-classique) ve ‘yarı klasik’ anlamında kullanılır. İç mimarlık, dekorasyon veya mobilya tasarımı alanlarında duymaya alıştığımız bu terim, ögenin konsept çizgilerini, dekorasyon stilini veya genel tarzını belirlemek üzere kullanılır.

Dömi klasik terimi ilk olarak bir mobilya tarzını ifade etmek üzere türemiştir. Daha sonra, yarı klasik stildeki mobilyalar ile döşenmiş bir iç mekan tasarımını tanımlamak üzere, iç mimarlık ve dekorasyon alanlarına da sıçramış olan bir deyiştir.

Avrupada, en çok da İtalya, İngiltere ve Fransa’da ‘ébeniste’ olarak adlandırılan ahşap sanatkarlarının tamamen el emeği ile ürettikleri dömi klasik mobilyalar her zaman meraklılarının ilgisini çekmiştir. Son derece kaliteli ve sağlam masif ağaç malzemeler ile üretilen bu özel mobilya tasarımları yarı klasik tarzdaki mekanların her zaman en önemli tefriş ögeleri olmuştur.

Dömi Klasizm genelde bir iç mekan tasarımının ana hatlarını, dekorasyon tarzını ve kullanılacak olan mobilyaların stilini yansıtmak üzere kullanılır. Ancak mekanı dömi klasik bir görüntüye kavuşturan içerisindeki mobilyalardır.

Dömi klasik tarzda tasarlanmış olan bir öge, içerisinde klasik dönemden izler barındırmalıdır. Eski yunan veya eski Roma imparatorluğundan motifler, kolon süslemeleri, oranlar, işlemeler gibi pek çok dekoratif özelliğin kullanımı ile günümüzdeki dekorasyon anlayışına yansıması gibi düşünülebilinir.

En basit haliyle tarif etmek gerekirse: Klasik çizgilerin, modern hatlarla buluşması ve uyumlu bir kombinasyon oluşturmasına verilen isimdir.

Dömi klasik stilde yaratılan mekan veya tasarımlarda, modern tarza göre daha sıcak veya konforlu sonuçlar elde edilebilmektedir. Klasik tarzın sıcaklığından ve kaliteli görüntüsünden vazgeçmek istemeyen ama getirdiği ağırlık ve kasvetin de mekanı sarmasına engel olmak isteyenler için, mekan dekorasyonunda yarı klasik stilde üretilmiş mobilyaların kullanımı, son derece başarılı sonuçlar verebilmektedir.

Eskiden tamamen el emeği ile çalışılan, pahalı ve kaliteli malzemeden üretilen yarı klasik tarzdaki mobilyalar, günümüzde fabrikalarda, seri üretim halinde imal edilmekte. Uygun fiyatlı ve üretimi tamamen standardize edilmiş olan yeni dömi klasik mobilyalar, artık her kesim ve sosyo-ekonomik sınıftan tüketici ile kolayca buluşabilmektedir.

Kullanımı yaygınlaşan, seri üretim dömi klasik mobilyaların aksine, el emeği ile üretilen eski tarz mobilyalara erişmek ise gün geçtikçe daha da zorlaşıyor. Ahşap ustalığına yıllarını vermiş sanatkarlar gittikçe azalıyor ve bir dönemde revaçta olan, özenle işlenmiş masif mobilyalara günümüzde maalesef çok sıklıkla rastlanamıyor.


Etiketler:
Bu Wiki'yi Faydalı Buldunuz mu ?
Hayır
Okunma: 46116
Önceki: Dekonstrüktivizm
Sonraki: Ekspresyonizm (Dışavurumculuk)
X
X