Country Tarzı

Okuma Süresi: 2 dak

 

Country tarzı, İngiltere ve Fransa’daki kırsal bölgelerde bulunan yaşam alanlarının atmosferini yansıtan, iç mekan dekorasyon türüne verilen genel isimdir.

Kır stili olarak da tabir edilen Country örneklerinde yoğunlukla ahşap malzemeler, çiçek ve doğayla ilgili desen detayları kullanılıyor. Eskitme mobilyalar ile beraber beyaz ve pastel tonlar, bu dekorasyon tarzı için vazgeçilmez olarak tanımlanıyor. Country tarzı iç mekan tasarımı uygulamalarında amaç, doğanın sunduğu huzuru, mekanın içine taşıyabilmek ve adapte etmek. Bunun için de beyaz rengin dinginliği ve doğadan izler taşıyan keten veya pamuklu kumaş türlerini kullanmak gerekiyor. Doğadan ilham almak, Country stilinin ana prensibi olarak kabul görülür.

Country tarzı, minimal yaşamın aksine heybetli bir ortama sahiptir. Ekose desenler, çiçekli kumaşlar ve biraz daha ebatlı, geniş mobilyalar kullanılır. Toprak tonlarını, uçuk mavi, toz pembe ve açık turuncu tonları tarz ile uyumludur. Aksesuarlarda ise tüyler, taş parçaları ve ahşap öğelere yer verilir.

Meşe, kayın, ceviz, kestane gibi açık ve orta renkli ahşapların hakim olduğu bu tarz dekorasyonlarda, floral desenli mobilya döşemeleri kullanmak kaçınılmazdır. Tarz, kırsal hayata ve doğaya duyulan özlemi içinde barındırır. Eskitme veya vintage mobilyalar ve mutlaka yumuşak renk tonları kullanmak gerekir.

Krem renginin sıklıkla tercih edildiği duvarlar ve beyaz renk tavanla kontrast oluşturacak koyu renkli parkeler kullanılır. Zemindeki koyu renk ahşap parke dokusu, mekana sıcaklığı verecek olan önemli bir unsurdur. Özellikle masif ağaç görünümlü, plank türü parke kaplamaları tercih edilmektedir.

Country tarzının olmazsa olmazlarından birisi de şöminedir. İç mekanda bir şömineye yer vermek, konsepti güçlendirir. Doğal görünümlü, tuğla veya taş kaplanmış bir şömine ve yakınında dekoratif amaçla sergilenen odun parçaları country tarzında döşenmiş bir mekanın sıcaklığını arttıracaktır.

Hasırdan, halattan, ağaçtan tasarlanan sarkıt lambalar Country tarzında sıklıkla rastladığımız aydınlatma çözümleridir. Ahşap lambaderler veya mat metal yüzeyli masa lambaları, çiçek desenli abajurlar, aplikler ve eskitme yapılmış modeller en çok tercih edilenler arasındadır.

Dört farklı türde country tarzı bulunur. Bunlar, İngiliz, Fransız, Amerikan ve Rustik olarak adlandırılır.

English Country (İngiliz kır tarzı)
Şık, zarif ve sıcak bir tarzdır. Yeni ve eskiyi bir araya getirmeyi hedefler. Kumaş seçimi bu tarz için çok önemlidir ve özellikle de basma desenler çok sıklıkla kullanılır. Mobilyalar rahat olmalı ve yoğun bir biçimde mekana yerleştirilmelidir. Aksesuarlara gelince: Kitaplar, mumlar, çiçekler, lambalar gibi pek çok obje dip dibe sergilenilir. Genelde duvar ve tavanlarda pastel tonda renkler tercih edilir.

French Country (Fransız kır tarzı)
İngiliz tarzından daha sadedir. İncecik ve hafif beyaz perdeler, eskitilmiş dolaplar, meşe ya da çamdan yapılmış çiftlik evi tarzında masa ve komodinler bolca kullanılır. Eskimiş ve üzeri boyalı sandalyeler ve pencere önünde kareli veya çizgili saksı içlerinde özenle sergilenmiş bitkiler bu tarzın simgesidir.  Yemek yenen ve hazırlanan mekanlar bu dekorasyon türü için çok büyük önem taşır. Renk tonları genelde mavi, toprak rengi gibi doğal renklerden oluşur. Zemin kaplamaları için taş veya ahşap gibi doğal materyaller tercih edilir.

American Country (Amerikan kır tarzı)
Kaba görüntüsü ile sert hatlara sahiptir. Doğal dokumalar bu stilin en tipik tekstil aksesuarları olarak kabul görmüştür. Yatak, masa, koltuk örtülerinde, perdelerde ve evin her alanında tekstil ürünleri kullanılır. Geleneksel tarzda açık renk ahşaplar öne çıkarken günümüzde koyu renkler daha çok kullanılmaktadır. Kırmızı tonları, parlak yeşiller, mavi, fuşya, mor ve pembe tonları Amerikan country tarzının renk tonlarıdır.

Rustic Country (Rustik kır tarzı)
Dağ ya da çiftlik evlerini anımsatan bir duygu veren bu dekorasyon türünde, Amerikan ceviz ağacından üretilmiş mobilyalar, çok rahat ve geniş koltuklar, kanepe üzerlerinde bolca yastık kullanımı dikkat çeker. Rustik Country’yi diğer Country tarzlarından ayıran, yoğun ve sık bir biçimde görülen eşya, obje ve aksesuar kullanımlarıdır.


Etiketler:
Bu Wiki'yi Faydalı Buldunuz mu ?
Hayır
Okunma: 62913
Önceki: Brütalizm
Sonraki: De Stijl

REKLAM ALANI

Reklam Vermek?
X
X