Castel Béranger

Okuma Süresi: 1 dak

 

Castel Béranger, Paris şehrindeki Art-Nouveau mimarisinin, sembollerinden bir tanesidir. Tam adresi 14, Rue La Fontaine 750016 olarak geçer ve içindeki avluya bakan tam 36 daireden oluşmaktadır. İnşaatı üç sene gibi kısa bir zamanda tamamlanan bu yapı, dul ve zengin Mme Fournier için 1895 ve 1898 seneleri arasında, mimar Hector Guimard tarafından yapılmıştır.

Bu eseriyle, henüz tanınmamış olan genç mimar Guimard, 1898 senesinde Le Figaro gazetesi tarafından düzenlenen “Paris şehrinin en güzel cephesi” yarışmasında birincilik ödülü almıştır. Guimard bu yapısında, mimar ve teorisyen Viollet-le-Duc’ün prensiplerinden faydalanmıştır: Düz yüzeyler ve simetrinin tasarımda hiç bir şekilde yer almaması da buna bağlanmaktadır. O senelerde revaçta olan simetri algısına alışmış olan fransız halkı ve medyası, başlarda bu heykelsi yapıyı epey yadırgamıştır. Binanın sol kanadını ve ilk iki katını tamamen taştan yapılmak üzere tasarlayan Guimard, yapının geri kalanını pembe tuğladan yığma prensibiyle inşa etmiştir.

Pek çok motifin işlendiği cepheler (deniz atları, ağaç dalı ve yapraklar, heykelvari kolonlar, vs.) art-nouveau etkisinin tüm yapıya yayılmasını ve bütünlüğün oluşmasını sağlamaktadır. Hector Guimard, sadece binanın mimarlığını yapmakla yetinmemiş, içerinin dekorasyonu ile de bizzat ilgilenmiş, halılar, duvar kağıtları, aynalar ve çeşitli mobilyaları kendisi tasarlamıştır.

Art Nouveau’nun diğer mimarlarına ve tasarımcılarına göre Guimard’ın stili epeyce farklıydı. Art Nouveau uluslararası bir üslup olmasına rağmen Guimard kendi eserlerinin çoğunu Fransa’da yaptı. Hem özel kişiler hem de kamu kurumları için çalışan Guimard’ın en ünlü eserlerinin arasında Paris Metrosunun güzel olduğu kadar işlevsel olan girişleri yer alıyor.

Kariyeri boyunca durmadan kendi stilini geliştiren Guimard, eserlerinin çoğunu on beş yıllık bir dönemde yaptı. Art Nouveau felsefesine göre mimarlık, içmimarlık, süsleme sanatları, kısacası her sanat dalı kendi içinde uyumlu olmalıdır (« Continuité stylistique »). Örneğin, 1909’da yaptığı ve karısına hediye olarak verdiği evin (Hôtel Guimard) odaları yumurta biçimde olduğu için, sıradan mobilya kullanmak mümkün değildi. Guimard bu odalara göre özel Art Nouveau mobilya tasarlamıştır ve söz konusu mobilyalar adeta evin bir parçası haline gelmiştir.

31 Temmuz 1992 senesinden beri Castel Béranger, tarihi yapı olarak sınıflandırılmış ve korumaya alınmıştır.


Etiketler:
Bu Wiki'yi Faydalı Buldunuz mu ?
Hayır
Okunma: 60516
Önceki: Atatürk Kültür Merkezi
Sonraki: Centre Pompidou (Beaubourg)
X
X